15". Zij kunnen voor het vaststellen van de trefplaats 2 niet meer worden medegenomen. Op A -j- 20" staan de stukken gericht op de trefplaats 2 de correcties worden nu aangebracht hetgeen de trefplaats 2 a.h.w. verplaatst naar de trefplaats 2a. Op A 40" staan de stukken met de nieuwe gegevens gericht op de trefplaats 3a. Op dit moment wordt afgevuurd. De aanslagen worden 20" later zichtbaar, dus op A -j- 60". Tusschen de aanslagen A en B ligt derhalve een tijdsruimte van 60". d. De eischen, aan de vuurleiding te stellen. Bij de onder a t/m c aangegeven schietmethode moet de vuur leiding in staat zijn, de volgende gegevens snel te bepalen. Ie. Uit den afstand en richting zijpostdoelden meetafstand en de meetrichting voor het directiepunt. 2e. Uit den geschatten koers, de gemeten doorzeiling en den geschatten afstand zijpost--doel: den koers en de snelheid van het doel. Bovendien moeten deze gegevens, zoodra de meet richting en meetafstand bekend zijn, snel worden ontbonden in afstandsverloop en doorzeiling in duizendsten voor het directiepunt. 3e. De grootte van de Ca. 4e. De zijdelingsche en afstandcorrecties voor de batterij, bij een sprong in de waarnemingslijn a meter. 5e. De doelsnelheid op een bepaald oogenblik (herbepaling). ad 1. Op den meetplaatsbepaler wordt inplaats van den draad, welke normaal bij de meting met groote basis wordt ge bruikt, een dunne plexiglazen liniaal, voorzien van afstands- verdeelingen en een verschuifbaren index, in de ligplaats van den zijpost geplaatst. Zoodra de richting en de afstand zijp.doel bekend zijn, wordt de index op de liniaal gesteld voor den afstand zijpostdoel, en de liniaal zelf gelegd op de azimuthrichting zijpostdoel. Hierna brengt men het cirkeltje door draaiing, aan de hand wielen voor meet richting en meetafstand boven den index, waarna meet afstand en meetrichting mechanisch zijn bepaald, en tege lijkertijd ingesteld op den trefplaatsbepaler. ad 2. De koers en snelheid van het doel worden bepaald met behulp van den koers- en snelheidsbepaler. Dit instrument berust op het volgende grondbeginsel. In figuur 20 zijn A de commandopost, B de zijpost, en D het doel. Aannemend dat het doel zich één secunde later in Di bevindt, geeft de hoek DBD, (a>2) den hoek aan, waarin het doel zich, uit B gezien, in één secunde heeft verplaatst. co2 stelt derhalve de doorzeiling voor in °/oo per secunde, gemeten uit zijpost B. Op overeenkom- 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 28