ad 5. Voor een herbepaling van de snelheid van het doel op een bepaald oogenblik zijn de volgende gegevens noodig de doorzeiling in °/oo voor den zijpost, de az.-richting zijp. doel, de afstand zijpostmeetplaats, de meetafstand en de meetrichting. De eerste twee gegevens leveren geen moeilijkheden op. De laatste drie echter moeten op den meetplaatsbepaler gevonden worden. Dit is mogelijk, wanneer men daarop alle gegeven correcties instelt, met uitzondering van die van de daginvloeden, die op den trefplaatsbepaler dienen te worden ingesteld. e. Uitwerking van een scliietvoorbeeld. In de achterin dit nummer opgenomen figuur 19 is een schiet- voorbeeld uitgewerkt. Hierbij is uitgegaan van een doelsnelheid van 200 m per 20", een geschatte afstandsfout in de waarnemings- lijn van 1100 m en een fout in den geschatten koers van ruim 300 %0. In de teekening zijn de plaatsen van de batterij en zijpost weggelaten, daar zij anders te groot zou worden. Aangenomen is voorts dat het meten aanvangt op het tijdstip A en het V.T. 60" noodig heeft om de meetgegevens in schiet- gegevens om te zetten en de batterij op de trefplaats in de richting te brengen. De daginvloeden worden in rekening gebracht. De vluchttijd naar de trefplaats is 30", zoodat de Ie laag wordt waargenomen op A 90". De waarneming van deze laag luidt en 5 °/00 re. De vuur- leider besluit hierop 5 X de Ca terug te gaan in afstand, en een sprong in afstand in de waarnemingslijn te maken van 800 m. Deze correcties worden aangebracht nadat de meetplaats voor A -f- 120" is bepaald. Na het aanbrengen van de correcties vindt een herbepaling van de doelsnelheid plaats, waarna de batterij om A 160" met de nieuwe gegevens vuurt. De vluchttijd is nu 25" geworden. Deze laag wordt door de waarnemer waargenomen 12 re en (Aangenomen is, dat van één schot tengevolge van de lengte spreiding het plus vallen is waargenomen.) De rechtsche ligging van de laag geeft een duidelijke aanwijzing dat de geschatte koers fout is. De vuurleider besluit nu tot de volgende correcties 12 X de Ca terug, wederom een sprong in de waarnemingslijn van 800 meter en een correctie voor den koers van 200 °/00. Aange nomen is dat op A 220" alle correcties zijn verwerkt, zoodat op A -f- 240" kan worden afgevuurd. De vluchttijd naar de tref plaats is nu 20" zoodat de aanslagen op A -f- 260" zichtbaar worden. Het gemiddeld trefpunt van deze laag ligt 80 m (Aange nomen is, dat de waarnemer geen schot waarneemt zoodat 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 31