De hiervoor aangewezen methode berust op het zelfde grond beginsel als die onder 1 aangegeven, nl. bepaling van de doelsnel- heid uit den geschatten afstand, de gemeten doorzeiling in dui zendsten en den geschatten koers. Blijkt tijdens het vuur, dat het doel onder de aanslagen uitloopt, dan wordt of een correctie op den koers öf een correctie op het afstandsverloop gegeven. Om het inschieten te bespoedigen gebruikt men een tang, waar onder in dit geval is te verstaan het tegelijkertijd op twee afstanden schieten door de vuurmonden van één batterij. De hiervoor benoodigde afstandcorrecties worden op de driehoekrekenaars gegeven. Bij een tang van 400 m en een beginafstand van A meter schieten van een 4 stukken batterij twee stukken op den afstand A -)- 400, de twee andere op A400. De afstandssprong, die in dit geval wordt gemaakt wanneer alle schoten in denzelfden zin vallen, bedraagt 2 X de grootte van de tang -f- 200 m. Op deze wijze kan snel de juiste afstand tot het doel gevonden worden. De geheele methode komt overeen met die bij toepassing van de korte basis slechts worden de begin-gegevens minder zuiver bepaald. Dezelfde methode kan ook worden toegepast indien op groote afstanden moet worden gevuurd met afstand meting wegens den afstand en de atmospherische omstandigheden laat de basis van den afstandmeter echter geen goede bepaling van het afstandsverloop toe. Bovenbeschreven methodes kunnen zoowel met directe- als met indirecte richting worden toegepast. De bestaande methode is uitsluitend geschikt voor directe richting. In de voorgaande beschouwing is het 12 cm geschut niet genoemd. Dit kaliber bevindt zich v.w.b. de vuursnelheid juist op de grens. Toch lijkt het, dat ook voor dit kaliber de laatste methode de voorkeur verdient. Onder de kustartilleristen zullen er velen zijn, die bedenkingen zullen aanvoeren tegen het schatten van den koers. De goefend- heid, die hiervoor wordt vereischt, is zeer zeker aan te leeren, ook door ondergeschikt personeel. Dit blijkt uit de ervaringen, opgedaan bij de luchtdoelartillerie, waar alle richtmiddelen van de lichtere wapens zijn gebaseerd op invoering van den geschatten koers van het vliegtuig. Bovendien, is het doel aan een bepaald vaarwater gebonden, dan is het schatten van den koers al heel eenvoudig geworden. (Wordt vervolgd). 30 J) Bij de Koninklijke Marine wordt bij toepassing van een tang boven dien door eenige vuurmonden op den afstand A geschoten. Daar echter niet alle batterijen een driehoekrekenaar per stuk hebben, is bij de nieuwe vuurleiding slechts eenheid te verkrijgen door op 2 inplaats van op 3 afstanden te schieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 34