6. DE OPENING VAN DE BANDOENGSCHE HOOGERE KRIJGSCHOOL. Den 2den December 1940 had voor de tweede maal in de ge schiedenis van het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger te Bandoeng de opening plaats van de tijdelijk in deze gewesten ingestelde Hoogere Krijgsschool, thans ondergebracht in een voormalige officierswoning, gelegen naast de Koninklijke Mili taire Academie. Daar deze opening niet in het openbaar plaats had, doch slechts een intern karakter droeg, volstaan wij met vermelding van de redevoeringen, uitgesproken door gnl.-mj. ter Poorten, Chef van den Generalen Staf, en mj. Mantel, Directeur van de H. K. S. Generaal ter Poorten sprak als volgt 31 Mijne Heeren. Het is mij een voorrecht U allen hier bijeen te zien en welkom te heeten ter gelegenheid van de opening van de H. K. S., welke eenvoudige plechtig heid heden plaats heeft. Het zijn wel droeve omstandigheden, welke het legerbestuur genoopt hebben tot opening van een H. K. S. in Bandoeng over te gaan. De mis dadige inval van een bende gemechaniseerde moordenaars in ons Vaderland, dat na wanhopigen strijd door den vijand werd vermeesterd en bezet, deed de mogelijkheid verloren gaan dit zoo onmisbare instituut, dat reeds ruim zeventig jaren in Nederland heeft voortbestaan, ook thans nog dienstbaar te maken aan de hoogere vorming van officieren ten behoeve van den stafdienst, de hoogere troepenaanvoering en de legerverpleging. Deze onmis baarheid is de oorzaak geweest, dat de legerleiding niet heeft geaarzeld zoo spoedig mogelijk de gelegenheid voor deze gespecialiseerde opleiding in Indië zelf voort te zetten, toen het Nederlandsche instituut haar ontviel. Ik mag er in dit verband op wijzen, dat het heden de tweede maal is in de geschiedenis van het Kon. Ned.-Ind. Leger, dat de studiën aan de H. K. S. in Nederlandsch-Indië plaats hebben. Ook in 1918 werd te Bandoeng een H. K. S. geopend, omdat in den vorigen wereldoorlog, waarin Nederland weliswaar niet belligerent was, de voortdurende oorlogsbedrei ging het onmogelijk maakte de studiën ongestoord in Den Haag voortgang te doen vinden, aangezien al het benoodigde personeel bij het gemobiliseerde leger vertoefde,terwijl bovendien een geregelde uitwisseling van officieren tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië evenmin kon plaats hebben. Toentertijd heeft men lang geaarzeld en lang gewacht alvorens den leergang in Indië te openenEenerzijds hield dit verband met de voornamelijk in financieele en economische kringen algemeen gepropageerde opinie, dat de in Augustus 1914 losgebroken oorlog nooit lang zou kunnen duren, ander zijds waren ook interne moeilijkheden tusschen het Nederlandsche en het Nederlandsch-Indische legerbestuur in verband met personeele kwesties de oorzaak van dit uitstel. Toen ten slotte de H. K. S. in 1918 werd geopend, heeft zij geen lang bestaan gehad in 1919 werd zij weder opge heven. Ik doe in geen enkel opzicht te kort aan de waardeering en de hoop volle gedachten, welke thans de opening van de H. K. S. vergezellen, indien ik hierbij de hoop uitspreek, dat ook ditmaal haar levensbestaan in Ned.-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 35