36 Ik vermoed, dat deze woorden niet alleen bij de generaals verzet zullen oproepen. Het lijkt mij dienstig, hierop wat nader in te gaan, ook al om te voorkomen dat stuurlui aan den wal zich geroepen zouden voelen, het rad over te nemen. Er worden maar al te veel onbestorven en dus voor consumptie ongeschikte adviezen gegeven. Een van de belangrijkste factoren om een oorlog snel tot een goed einde te kunnen brengen is de toepassing van de verrassing. Deze verrassing kan op verschillende wijzen worden nagestreefd. Zij kan worden bereikt door de vijandelijkheden te openen op een niet verwacht oogenblik, door niet-voorziene snelheid van optreden, door het inzetten van een niet vermoede overmacht, door een groepeering van de krachten zoo, dat de aangevallene hard en snel, met overmacht op zijn zwakke plaatsen wordt getroffen. Het inzetten van nieuwe strijdmiddelen en toepassen van nieuwe strijdmethoden kunnen alsmede leiden tot verrassing van de partij, tegen welke ze worden aangewend. Het spreekt vanzelf, dat de verrassing alleen dail verzekerd is, indien hetgeen komen gaat geheim werd gehoudenverrassing is geheimhouding. Aangezien list en misleiding geoorloofde geestelijke middelen in de oorlog voering zijn, dient men daarop bedacht te zijn. Lenigheid en levendigheid van geest zijn noodig om zoo eenigszins mogelijk te voorzien, wat te wachten kan staan. Wordt men dan nochtans verrast, dan is er in vele gevallen plaats voor zelfverwijt. In vele gevallen zeg ik, niet altijd zal de geoorloofde verrassing te voorzien zijn geweest. Alsdan heeft verwijt geen zin, doch zal een aanvankelijk nadeel moeten worden erkend anderzijds zal dit zoo snel mogelijk met inspanning van alle krachten ongedaan moeten worden gemaakt. Doch er is meer en dan denk ik aan het met voeten treden van de in verdragen vastgelegde wetten en gebruiken van den oorlog te land en ter zee. Was het niet mogelijk, den oorlog uit te bannen, wel werd bereikt althans meende men dat bereikt werd een zekere code in de oorlog voering. De thans in gang zijnde oorlog bracht in dit opzicht wel een zeer bittere ontgoocheling. Alle zedelijke en moreele remmen werden door het nazidom verwijderd. Geen breidel belemmerde de hartstochtelijk bedreven vemie- tigingszucht. Bestiale verdorvenheid vierde hoogtij. Of mag minder hard worden geoor deeld over hem, die, na door zijn tegenstander van den verdrinkingsdood te zijn gered, dezen zonder meer neerschoot Of over het beschieten van de in een reddingssloep dobberende opvarenden van een getorpedeerd schip Of over het als scherm voor zich uitdrijven van vrouwen en kinderen, het valschelijk gebruik maken van 's vijands uniform, het zich als geestelijke of pleegzuster vermommen van parachutisten Of eindelijk over het mee- doogenloos en stelselmatig benemen van het leven aan duizenden en nog maals duizenden non-combattanten En dit alles voorbereid door geraffineerde leugen- en haatcampagnes, van den top uit gestuwd. Hoort wat Chamberlain tot het Duitsche volk zegt op 4 September 1939. „Hij (d.i. de leider van dit volk) gaf zijn woord, dat hij het Locamo-pact zou eerbiedigenhij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij wenschte noch voornemens was Oostenrijk te annexeerenhij brak het. Hij verklaarde, dat hij de Tsjechen niet bij zijn rijk zou inlijven toch deed hij het. Hij gaf na München zijn woord, dat hij geen verdere territoriale aspiraties had in Europa hij brak het. Jarenlang heeft hij tegenover U gezworen, dat hij de doodsvijand van het bolsjewisme was nu is hij de bondgenoot daarvan. Verbaast het U, dat zijn woord voor ons het papier niet waard is, waarop het is geschreven". Aldus Chamberlain. Verscheidenen Uwer zullen wellicht zelf hebben gehoord, hoe diezelfde Führer in hysterisch gebrul zijn fanatieken haat (zijn eigen woorden uit schreeuwde tegen Joden, communisme, z.g. plutocratieën

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 40