den eigenlijken veldtocht in Palestina, doch ook van den strijd aan het Suezkanaal, van het neerslaan van den opstand in de Darfoer (toenmalig sultanaat ten w. van Khartoem en grenzend aan het Fransche Tsaadgebied) en, wat thans het belangrijkst is, van de bedwinging van de Senoessi's, hetgeen in hoofdzaak plaats had in het gebied tusschen Mersa Matroeh en Solloem, namen, die men thans dagelijks hoort. Dan heeft de schrijver zijn kennis niet ontleend aan archief stukken en terreinbeschrijvingen alleen hij kent land, volk en hun mogelijkheden uit ondervinding. Er is echter nog meer kol. Wavell is een van hen geweest, die in het Britsche leger als de toenmalige overste de Gaulle voor het Fransche het gebruik van gemotoriseerde en gemechani seerde eenheden voorstond. Is het te gewaagd, te veronderstellen dat het verloop van de veldtochten in Palestina hem daartoe heeft gebracht Zeker niet Want het laatste hoofdstuk van zijn boek, Lessons of the campaignsbevat als eerste onderdeel een beschouwing over The value of mobility, gewijd aan The exploits of the cavalry, The elements of mobility en Possibilities of mechanized forces. Men ziet het, deze bevelhebber ,,sait beaucoup et bien" en strijdt waarachtig geen vorigen oorlog, oh Graziani Cunctator J) Krijgsgeschiedenis Men kan erover van meening verschillen, of zij wel of niet een „interessant vak" is. Daar gaat het tenslotte niet om. Evenmin daarom, uit het gebeurde slechts op te maken, wat goed en wat fout was of beter had gekund. Neen, waar het wèl om gaat is, zich bij de bestudeering van de gebeurtenissen in het verleden steeds weer af te vragen, hoe het verloop in het heden zou en in de toekomst zal kunnen zijn. Men moet zich dan losmaken van de, overigens psychologisch zeer goed te verklaren, neiging, altijd weer vergelijkingen te trekken met wat vroeger is geschied. Een neiging, die er bijv. toe leidde, dat zeer velen in Juni 1940, ondanks het feit dat zich, anders dan in 1914, een lawine van gepantserde strijdmiddelen over Frankrijk had uitge stort en ondanks of wellicht juist dóór Reynaud's verkla ring, dat slechts een wonder Frankrijk zou kunnen redden, meer dan hoopten op een herhaling van le miracle de la Marne. Neen, wonderen komen in deze wereld weinig meer voor ook het wonder van Neder land's neutraliteit 19141918 heeft zich niet herhaald. Zoo dient men ook de verdediging van Egypte in 19141918 te bestudeeren. Haar verloop is in tal van boekwerken vast- 2) Wij vestigen de aandacht op de karakterschets van generaal Sir Archibald Wavell, opgenomen in de rubriek „Uit de pers". (Red.) 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 45