gelegd1). Wij zullen trachten, het te schilderen in de beperktere ruimte, die een tijdschrift kan bieden en vooral, uit de groote hoeveelheid stof die steenen op te graven, die voor het bouwwerk van de huidige verdediging nog bruikbaar zijn gebleken. ENGELAND'S POSITIE IN EGYPTE. Wat zocht en zoekt Engeland in Egypte Tot gemeengoed geworden moderne begrippen bezigend, kunnen wij een kort antwoord geven geen „levensruimte" maar bescherming van een zijner „levenslijnen". Dit echter niet als in de praktijken van de totalitaire holle bolle Gij zen, die eerst buiten hun levensruimte een levenslijn ontdekken, bij een golden opportunity de een met de ander laten samenvallen, hetgeen na verloop van tijd zooals vanzelf spreekt wordt gevolgd door een nieuwe ontdekking. Neen, zoo is het in Egypte niet gegaan, daarentegen. Onderwerping, uitbuiting en knechtig van dit land is nooit het einddoel geweest. Daarmede kon de bescherming van Engeland's belangen op den duur niet gebaat zijn. De veiligheid van zijn „levenslijn" eischt orde, rust, stabiliteit, een krachtig Egypte, dat Albion zoo goed gezind is, dat zijn tegenstanders geen kans krijgen, het daar schade te doen. Waar wij hiervoor spraken over Engeland's levenslijn slag ader heette dat in de terminologie van een kwart eeuw terug zal menigeen hebben gedacht aan het Suezkanaal. Inderdaad gaat het daarom, doch slechts „onder meer". Het beste bewijs daarvoor is, dat Engeland ook vóór het graven van dat kanaal niet onver schillig stond en kon staan tegenover de machtsverhoudingen in Egypte. Men dient het begrip daarom ruimer te nemen. Spreken de Engelschen zelf niet van „the road to India", een weg, welks economische, politieke en strategische beteekenis in den loop van deze verhandeling meermalen duidelijk aan het licht zal treden. The road to India. Doen wij de Engelschen te kort, wanneer wij vaststellen dat het Napoleon is geweest, die het eerst de beteekenis van Egypte als bruggehoofd op den weg naar Azië heeft ingezien Welk een slag zou hij het Britsche Rijk hebben toegebracht, hadde hij hier vasten voet gekregen Helaas voor hem was zijn grootste tegenstander niet langzaam van begrip de tijdelijke vereenigde Engelsche en Turksche krachten dwongen 42 1) De voornaamste, in de bibliotheek van het D.v. O. aanwezige, zijn: Official history of the Great War Militairy operations, Egypt Palestine Wavell, The Palestine campaigns (waarin een uitgebreide bronnenopgave); Douen, L'attaque du Canal de Suez Stiénon, Les campagnes d'Orient Liman von Sanders, Fünf Jahre Türkei Schwarte, Der grosze Krieg, 4de deel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 46