harde doch verstandige maatregelen hadden het volk een zekere mate van welvaart, beter onderwijs en een leger van eigen, Egytische, soldaten en later ook onderofficieren en officieren, geschonken. Dit deed het nationaal gevoel ontstaan. Sluimerde dit aanvankelijk nog, de toenemende financieele wantoestanden wekten het. Er kwam verzet tegen de niet-nationale heerschers- kaste, waartoe ook de Khedive behoorde, en zooals het veelal gaat in dergelijke gevallen mede tegen de vreemde mogend heden. Men verlangde medezeggenschap in het bestuur van het land. Hoe anders zou alles loopen In September 1881 breekt een militaire opstand uit, geleid door Arabi Pasja. Hij heeft succes de regeering zal in nationalis- tischen zin worden gewijzigd. Hoe zal het verder verloopen Om op alle gebeurtelijkheden voorbereid te zijn, zenden Engeland en Frankrijk begin 1882 een vloot naar Alexandrië. De opstandige beweging richt zich nu echter ook tegen den Khedive. Hij zoekt steun bij den Sultan, doch die staat machteloos. Tewfik Pasja vlucht naar Alexandrië en roept de hulp in van Engeland en Frankrijk. Het onmiddellijk gevolg is, dat de nationalisten zich nu openlijk tegen de vreemdelingen keeren. De Engelsche en Fransche vlootbevelhebbers waarschuwen. Straatgevechten bre ken uit. De Porte en de Khedive zijn te zwak gebleken om de orde en rust in Egypte, de veiligheid van „the road to India" te handhaven. Engeland heeft niets te winnen bij het bezit van dit land, maar veel te verliezen wanneer het in handen mocht vallen van anderen, die het niet gunstig gezind zijn. Het kan deze kansen niet loopen en neemt de zaak dus in eigen handen. De bevelhebber van de Britsche vloot besluit tot gewapend ingrijpen doch de Fransche vloot vaart weg. Alleen bombardeeren de Britten de stad en zetten zij troepen aan land. Dit is voor Arabi Pasja het sein voor den openlijken opstand. De Engelschen besluiten, door te zetten. Op 13 September 1883 verslaan zij hem bij Teil el Kabir. De Khedive keert terug naar Cairo, maar het is met de over- heerschende positie van den Sultan gedaan. Staatsrechtelijk blijft Egypte een geprivilegieerde Turksche provincie in werkelijkheid staat het onder Engelsche bescherming. In 1883 komt een nieuw regeeringsstelsel tot stand. De nationalisten worden voorloopig uitgeschakeld, de ministers krijgen Engelsche adviseurs en de hoogste rangen in het leger worden door Engelsche officieren bekleed. De leiding van de Britsche politiek wordt gelegd in de handen van den Britschen consul-generaal. De eerste is Lord Cromer 24 jaar lang (1883-1907) bekleedt hij deze functie, die oneindig veel belangrijker is dan de titel aanduidt. Lord Cromer heeft het zeker niet gemakkelijk gehad Indachtig aan het gezegde, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken, heeft hij niet geaarzeld, diep en hard in te grijpen. Hij is er ten 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 48