scheepsgeschut. Na drie jaar waren zij er wel is waar in geslaagd, zich ook in het binnenland te doen gelden, doch geenszins, hun hardnekkigste tegenstanders, de Senoessi's, te onderwerpen. Zoo lang de strijd duurde, hoedde de leider van dezen godsdienstigen stam zich er wel voor, zich ook nog de vijandschap van de Britten op den hals te halen. Doch wat zou hij doen, indien de Sultan tegen Engeland te velde zou trekken en te Konstantinopel de Heilige Oorlog zou worden verklaard Zouden de Italianen zich niet aan de zijde van den Sultan scharen, dan nog zouden zij niet in staat zijn, de Senoessi's in bedwang te houden. En voor hen lag Egypte in het w. practisch open In het kort was het beste, waarop Londen mocht hopen in geval van een oorlog met Turkije, dat Egypte zich afzijdig zou houden. Veel zou daarbij afhangen van de resultaten van de eerste gevechten. Daarom ook dienden van meet af troepen beschikbaar te blijven voor de handhaving van orde en rust in het land en voor dekking van zijn w. grenzen. Hoe lagen de verhoudingen in 1939 De wereldoorlog heeft een einde gemaakt aan de ondergeschiktheid van Khedive aan Sultan. Er is zelfs geen Sultan meer, maar ook geen Khalief. Meer malen heeft men zelfs den Koning van Egypte gedoodverfd als den nieuwen godsdienstigen leider van de Mohammedanen. Hoe het zij, zeker is, dat Cairo als godsdienstig centrum zeer aan aanzien heeft gewonnen. Langer heeft het geduurd, aleer Egypte ook onafhankelijk werd van Engeland. Wij allen herinneren ons nog wel, dat dit niet geheel zonder wrijving is verloopen en dat er in het land van den Nijl in 1939 nog steeds een groep lieden bestond, die van volledige onafhankelijkheid slechts wenschten te spreken, wanneer ook de laatste banden met het Britsche Rijk zouden zijn doorgesneden, wanneer Engeland zich volledig uit den Soedan zou hebben terug getrokken, de vlootbasis Alexandrië zou hebben ontruimd en de kanaalzone door zijn troepen zou hebben doen verlaten. Het proces moge dan naar de meening van de eene partij niet snel of volledig genoeg zijn verloopen, met vreugde mag worden vastgesteld, dat het in elk geval den Italianen geen kans heeft gegeven, in troebel water te visschen. Overigens moet worden erkend, dat de Egyp tische nationalisten te veel werkelijk nationalist en te verstandig zijn geweest om gehoor te geven aan het zoet gefluit van den verzamelaar van woestijnen en zijn trawanten. Te helder hebben zij ingezien, dat zeker ten opzichte van de heeren totalitairen geldt, dat wie hen voor zijn karretje spant, uiteindelijk achter hun zegekar komt te loopen. En wat woestijnen betreft, op dit gebied heeft ook Egypte nog een appeltje met Italië te schillen. Gingen de grenswijzigingen, waarvoor o.m. Rome's verraad aan zijn aanvankelijken bondge noot werden gekocht, ook niet ten koste van Egypte en den Soedan 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 51