schiettoren, de geweer-, karabijn- of mitrailleurpistoolschutters in den bak. Neemt de sectiecommandant plaats in de auto, dan zal hij vooral indien zijn auto de voorste isde plaats van den brigade commandant innemen. De brigadecommandant zit dan naast den bestuurder of stelt zich op tusschen de groepscommandanten, die bij den uitgang zijn gezeten. Vuurmogelijkheden. Uit een stilstaande auto kan een zeer krachtig vuur worden afgegeven. Rijdt zij zeer langzaam, dan is het vuur al veel minder krachtig. Bij grootere snelheden heeft vuren, hoewel mogelijk, geen zin wegens de dan zeer geringe trefkans. De schiettoren biedt gelegenheid, een automatisch vuurwapen achter pantser gedekt tegen vuur en zicht te verplaatsen en zoo doend, op den grond optredende infanterie met vuur te steunen. Daartoe late men schutter en helper in den wagen en ageere met de uitgestegen overige bemanning. Moreele werking. De gepantserde auto's oefenen een sterken invloed uit op het moreel van bevolking, parachutisten en leden van de vijfde colonne. GEBRUIK. De gepantserde of overvalauto's dienen om infanterie in streken of stadsgedeelten, waar beschietingen a.a. waarschijnlijk of moge lijk zijn, op veilige wijze te vervoeren naar de plaats, waar zij zal moeten optreden. Hoewel de pantsering toelaat, de infanterie tot vrij dicht bij den vijand te brengen, moet men er m.h.o. op de geringe bestuur baarheid voor waken, hem zoo dicht te naderen, dat het waar schijnlijk noodig zal zijn, met de wagens te manoeuvreerenzij zijn daartoe niet geschikt. De kans op het inwerpen van hand granaat vermindert men door op werpafstand van de tegenpartij te blijven waar zulks gedurende de rit naar de plaats van uitge stegen optreden niet mogelijk is, door hard te rijden. Behoudens v.w.b. de reeds vermelde mogelijkheid, het in den wagen achtergelaten automatische wapen te gebruiken als achter pantser opgestelde verplaatsbare vuurkracht, dient de infanterie steeds te voet te ageeren, zoodat zij zoonoodig onder dekking van het vuur van bedoeld wapen den wagen moet verlaten. De wijze, waarop zulks dient te geschieden, wordt bepaald door de tactische omstandigheden en den afstand tot den vijand. Men kan zich voorstellen, dat de geheele brigade zoo snel mogelijk uit de auto stijgt en onmiddellijk overgaat tot de verspreide orde ter weerszijden van den weg, doch ook, dat zij den wagen man voor man verlaat. Achter den wagen wordt vuur- en gezichts dekking verkregen. 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 54