niet met de reden van vrijstelling kan vereenigen, brengt hij de zaak voor bij den Divisie- of Territoriaal Commandant, die namens den Legercommandant beslist, na althans indien hij de meening van den commandant-stadswacht deelt in overleg te zijn getreden met het betrokken departements hoofd, den werkgever of den resident. Indien de hiervoor bedoelde verklaring niet kan worden overgelegd, moet de betrokkene alsnog aan den oproep gevolg geven. Het zal duidelijk zijn, dat meeningsverschillen niet zullen uit blijven. Ten einde deze zooveel doenlijk te voorkomen, werd den departementshoofden en den niet onder een departement van algemeen bestuur ressorteerenden verzocht, den betrokken plaat selijken dienstchef te voren van hun inzichten ten aanzien van indeeling bij de stadswachten van (voorloopig) vrijgestelden in kennis te stellen, terwijl eenzelfde gedragslijn aan de verschillende werkgeversorganisaties werd aanbevolen. Vervolgens nog iets over bij de stadswachten te houden oefe ningen. Uit het feit, dat een stadswacht is een afdeeling, bestemd voor locaal gebruik, volgt dat de organisatie, uitrusting en oefening zich zullen moeten aanpassen aan de locale behoeften. Wat de organisatie en de uitrusting betreft, hiermede is reeds zooveel mogelijk rekening gehouden, aangezien de stadswachten zullen worden georganiseerd als de infanterie-onderdeelen (bataljons, compagnieën, secties en brigades), waarvan de organisatie een groote soepelheid in het gebruik toelaat, terwijl de uitrusting zal komen te bestaan uit pistoolmitrailleurs, pistolen, handgranaten en maréchaussée-sabels, welke wapens zich alle bij uitstek leenen voor het optreden voor het gevecht op korten afstand. Uitrusting van een deel van de stadswacht met een automatisch geweer opent voorts de mogelijkheid, haar tevens te benutten voor het gevecht op grooteren afstand, terwijl de voorziening van enkele stadswachten met overvalwagens (vnl. in de groote steden) haar rendement verhoogt. Zooals reeds vermeld, zullen ook de oefeningen zich geheel aan de taak der stadswachten moeten aanpassen, waarbij in de eerste en voornaamste plaats aandacht dient te worden besteed aan het optreden bij straatgevechten. Aangezien een der kenmerken van straatgevechten in het bijzonder in de Inheemsche en Chineesche woonwijken is, het optreden in kleine groepen, waarbij ook van den enkelen man veel initiatief en zelfstandig denken en optreden zal worden De aandacht der stadswachtcommandanten werd reeds op het hier medegedeelde gevestigd. 55

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 59