gevorderd, dient er bij de oefeningen vooral naar te worden gestreefd, het initiatief aan te kweeken, alsmede het vlug denken en zich snel bewegen. Dit zal bij de stadswachten, welke immers deels uit intellectueelen (noodformatie)deels uit voor het meeren- deel ontwikkelde Indonesiërs en Chineezen bestaat, geen bijzon dere moeilijkheden medebrengen. Bij de oefeningen dienen dus te worden vermeden langdurige exercitiën, het foutloos leeren marcheeren, het correct brengen van moeilijke eerbewijzen, het bijbrengen van een grondige kennis van de rangen e.d. Hieraan kan later, nadat de stadswacht een voldoenden graad van geoe fendheid zal hebben bereikt, de noodige aandacht worden gewijd. Voorts zal veel zorg moeten worden besteed aan het verhoog en van het physiek der stadswachters. Het gevecht in steden alsmede de mogelijkheid, bij dag en nacht te kunnen worden geroepen tot daadwerkelijk optreden, vereischen een krachtig physiek. En aangezien het meerendeel der stadswachters uit ongeoefenden bestaat, dienen oefeningen voor het opvoeren van het physiek, een belangrijk deel van het oefenprogramma uit te maken. Op den voorgrond behoort echter te staan het optreden in steden. Hierbij is een eerste vereischte, het verkrijgen van de noodige stadskennis. Ten einde in voorkomend geval vlug en doeltreffend te kunnen optreden, zal iedere stadswachter een diepgaande kennis moeten bezitten van het toekomstige „terrein van actie" de stad. En deze kennis zal alleen kunnen worden verkregen door het houden van oefeningen in het terrein van optreden zelf. Het zich eigen maken van deze stadskennis behoort zich ook uit te strekken tot de bestuurders van de automobiele vervoer middelen en de ordonnansen. Dus, na verkrijgen van voldoende geoefendheid in het besturen, rijden in de stad, ook bij nacht, waarbij bijzondere aandacht dient te worden besteed aan het snel rijden, het ontwijken van obstakels, het nemen van snelle besluiten bij verrassingen e.d. Voor vorenbedoelde oefeningen zal veel van de verbeeldingskracht van commandant en officieren van de stadswacht worden gevergd. Met eenige goeden wil zal het onge twijfeld mogelijk zijn, geëigende oefeningen te ontwerpen. LANDWACHTEN. Binnenkort kan het aan het Landbouwsyndicaat verzochte advies worden tegemoetgezien. In afwachting daarvan kunnen m.b.t. de landwachten nog geen mededeelingen worden gedaan. 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 60