64 iDe reeds in het hegin geschetste spanning tusschen Italië en Rusland maakte het voor Berlijn ook noodzakelijk, meer te laveeren dan voor een actieve buitenlandsche politiek goed was. Stalin maakte van de algemeene verwarring gebruik om de Baltische staten in te lijven en kort daarop Bessarabië te bezetten, waardoor Rusland alles terugkreeg wat het door den wereldoorlog had verloren. Roemenië moest het gelag betalen ook Hongarije en Bulgarije kwamen met hun wenschen opzetten. Het door innerlijke partijtwisten verscheurde land had niet de kracht, zich met energie te weer te stellen. Het kon bovendien niet meer op steun van buiten rekenen en moest dus wel genoegen nemen met de door Duitschland en Italië tijdens een conferentie met Hongarije en Bulgarije te Weenen geno men besluiten. Bulgarije kreeg de Z.-Dobroedsja terug, Hongarije een deel van Zevenburgen. De daardoor opgewekte interne spanningen werden voor Koning Carol tooh te groot zijn prestige had een te groote knak gekregen zoodat hem niets anders overbleef dan afstand te doen ten behoeve van zijn zoon en het land te ruimen. Daarop maakte de IJzeren Garde zich van het gezag meester waardoor Duitschland het arme land nog meer in zijn macht kreeg. Wij weten ook al weer niet, welken indruk dit alles op Moskou maakte. Naar buiten bleef de verhouding zooal niet hartelijk, dan toch zeer correct. In Februari werd een handelsovereenkomst tusschen de beide landen gesloten, maar het is niet bekend in hoever zij aan de vrij hoog gespannen verwach tingen van Berlijn heeft voldaan. Hitler had door de reeds voor den oorlog bevolen ontruiming van de Baltische landen door de daar wonende Duitschers zijn fiat gehecht aan een eventueele Russische bezetting in 'hoever de annexatie van Bessarabië strookte met de wenschen en plannen van de Nazi's is niet te zeggen. Tot groote vreugde van Berlijn toog Molotov naar de DuitsChe hoofdstad, waar hij een paar dagen lang met alle vooraanstaande personen confereerde, maar ook hier ontbreken voldoende gegevens omtrent het 'besprokene om definitieve conclusies te kunnen trekken. Het was in elk geval duidelijk, dat Hitier de Russische toestemming noodig had voor zijn Europeesche en Afrikaansche plannen. Men moet wel over de afbakening van de weder- zijdsche sfeeren van invloed gesproken hebben, waarbij de Duitschers blijk baar van al hun plannen betreffende Azië hebben moeten afzien. Daarvoor in de plaats zouden zij dan de vrije hand hebben gekregen voor een herver deeling van het Europeesche bezit in Afrika. Echter, men verdeelde hier de huid van den Britschen leeuw aleer Mussolini hem doodelijk had gewond. In Europa hadden Italië en Duitschland natuurlijk in zeker opzicht vrij spel, al bleek vooral Spanje, ondanks herhaalde bezoeken van den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Suner, aan Berlijn en Rome vooralsnog niet geneigd, zijn non-belligerentie op te geven. Blijkbaar wachtte men in Madrid het resultaat van de Duitsohe luchtaanvallen op Engeland af. Zij werden in September ongekend heftig ingezet, maar hoewel vooral de Britsche hoofdstad zwaar werd geteisterd, bleken zoowel het afweervuur als de R.A.F. in staat, den aanvallers zeer zware verliezen toe te brengen. Churchill liet het ook hier niet bij een krachtige verdediging, doch gebruikte de grootere vrijheid, die de bezetting van Nederland en België hem bood, op zijn beurt Duitschland te bombardeeren, in de eerste plaats het Roer gebied en Hamburg, later ook verschillende ander vitale punten, Wij weten ook alweer niet met zekerheid of Hitier het plan heeft ge koesterd, in den loop van den herfst een landing te probeeren. Er zijn echter aanwijzingen, dat zulks inderdaad het geval was en de in verschillende havens langs de Atlantische kust op groote schaal geconcentreerde troepen en vaartuigen door de R.A.F. zijn uiteen geslagen. Het is misschien niet te veel gewaagd, te veronderstellen dat zoowel de aanval op Egypte als die op Engeland deel uitmaakten van een algemeen oorlogsplan. Het talmen van de Italianen zou dan wellicht ook de landing op de Britsche kust hebben vertraagd, maar het kan ook zijn, dat Mussolini

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 68