66 kenland binnen te rukken. Men kon en mocht niet anders meenen dan dat de Italianen thans een „bliksem-oorlog" tegen het nog niet eens gemobili seerde 'Grieksohe leger zouden ondernemen de wereld verwachtte alge meen een herhaling van de gebeurtenissen in Noorwegen. Het liep echter anders, de Italianen rukten maar heel langzaam op, hun vloot bleef thuis en zelfs Korfoe werd niet bezet. De Grieken kregen den tijd, zich van den schrik te herstellen. De Britten zaten ook niet stil en bezetten Kreta en zonden onmiddellijk een aantal luchteskaders naar Griekenland. De Ita- liaansche aanval werd niet alleen tot staan gebracht, maar de verbaasde toeschouwers zagen de heerscharen van den Duce zelfs het veld ruimen. In slechts enkele weken was Griekenland niet alleen geheel van vijanden be vrijd doch tevens het zuiden van Albanië door de Grieksche troepen tot dicht in de buurt van Valona bezet. Op dat moment besloot Churchill tot een vermetelen zet: de Britsche vloot, vergezeld van een paar aircraft-carriers, voer uit om den vijand in zijn hol op te zoeken. Een luchtaanval met torpedovliegtuigen stelde niet minder dan drie Italiaansche slagschepen in de haven van Tarente buiten gevecht. Met één slag was de bedreiging der Italiaansche vloot tot de helft gere duceerd, de Britsche suprematie in Middellandsche Zee volkomen hersteld. Alle goede dingen bestaan uit 'drieën; gesteund door de R.A.F. en de Navy ondernam het leger een gewaagden aanval op Sidi Barani. De Italianen werden blijkbaar volkomen verrast; wat niet werd gevangen genomen gaf zich over; meer dan 30.000 man, vijf generaals en een geweldige hoeveelheid oorlogsmateriaal vielen in Britsche handen Daarmede was de toestand, die nog slechts een paar weken geleden zoo dreigend leek, volkomen veranderd. Egypte werd niet langer bedreigd. Integendeel, de Britten bedreigen de Italiaansche positie in Afrika. Het is thans echter nog te vroeg om de vol ledige consequenties van deze Italiaansche debacle te overzien. Dat zij zeer groot zullen zijn, is in elk geval zeker. Merkwaardigerwijze lieten de Duitschers Mussolini volkomen in den steek. Waarom We weten het niet. Het kan zijn, dat men in Berlijn niet accoord ging met den aanval op Griekenland. Het is ook mogelijk, dat men den Italianen deze nederlaag wel gunde teneinde Mussolini volkomen in de hand te krijgen. Hierbij willen we niet heelemaal uit het oog verliezen dat, hoezeer een verzwakking van de as ook zijn bedenkelijke zijde mag 'hebben, vooral met het oog op de Afrikaansche plannen, daar tegenover staat, dat men wellicht 'hoopt, nu Italië als hinderpaal op den weg naar een intiemere verstandhouding tot de Russen uit den weg is geruimd meer van Moskou gedaan te kunnen krijgen. Dit zou zuivere speculatie zijn wanneer Churchill in zijn jongste redevoering niet duidelijk had doen uitkomen, gaarne vrede te willen sluiten met het Italiaansche volk. Een dergelijke geste zou niet volkomen zijn te verklaren, ware het niet, dat zelfs een geslagen Italië onder Duitsche leiding in de Middellandsche Zee gevaren blijft opleveren, vooral wanneer de Russen eens van houding zou den willen veranderen. 'Sluit Rome daarentegen vrede, dan kunnen de Duitschers eventueel Triëst bezetten. Maar dan is Albion volkomen vrij in zijn bewegingen geworden, het heeft dan bovendien nog de kans, dat de Italianen op den duur van front zullen veranderen. 'Ook voor de verhouding tot Frankrijk is wat er nu staat te gebeuren van zeer groot belang, zoowel voor Berlijn als voor Londen. Laval moest natuurlijk het veld ruimen. Pétain moest hem wel laten gaan toen de basis, van zijn pro-Italiaansche politiek in stukken viel. Flandin werd zijn opvolger. Het ziet er naar uit, dat Hitier thans poogt, de Franschen voor een nauwere samenwerking te winnen, die dan gebaseerd zou kunnen zijn op vérgaande concessies te koste van Italië. Dat men daarbij denkt aan eventueele hulp van de Fransche vloot, is duidelijk. Op die manier zou men dan tevens kunnen probeeren, Frankrijk het dreigend verlies van den Elsas en een gedeelte van Lotharingen te doen vergeten. Het spel zou betrekkelijk eenvoudig zijn, ware het niet dat een groot gedeelte van kolo niaal Frankrijk zich bij den Franschen generaal de Gaulle had aangesloten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 70