69 rity en geen verandering van den status quo, speciaal dan van Nederlandsch- Indië, te wenschen. De Amerikaansche vloot blijft in den Pacific, de strijd krachten in de Philippijnen werden en worden aanzienlijk versterkt. In Thailand zijn intusschen de gemoederen ten zeerste gespannenmen hoopt van de verlegenheid der Franschen gebruikt te maken om een deel van het in 1894 aan Frankrijk afgestane gebied terug te krijgen. Schermutselingen zijn aan de orde van den dag, in Bangkok vindt de eene betooging ten gunste van een oorlog na de andere plaats, maar de Thailandsche regeering blijft verklaren, dat zij tot een minnelijke schikking bereid is. De regeering in Saigon heeft na ruggespraak met het opperbestuur in Vichy echter met den meesten nadruk verklaard, geen duimbreed te zullen wijken. Algemeen werd eerst aangenomen, dat Japan achter Thailand stond. Tot ieders verbazing bleek echter dezer dagen, dat dit volstrekt niet het geval was. Het door Thailand gewenschte gebied moet n.l. zeer rijk zijn aan mineralen en men zegt, dat Japan er zelf het oog op heeft laten vallen. Daardoor is de eigenaardige toestand ontstaan, dat de Britsche gezant in Bangkok aan dringt op een vredelievende regeling, waarbij Indo-China zou moeten toe geven, terwijl zijn Amerikaansche collega het tegenovergestelde standpunt inneemt. Het is duidelijk, dat de Britten met alle middelen probeeren, hun buurman op het schiereiland van Malakka voor zich te winnen, terwijl de Amerikanen een formeeler standpunt blijven innemen. Ten gevolge van de ontwikkeling der dingen in de Middellandsche Zee zijn de Britten thans in staat meer aandacht aan de verdediging van Singapore te wijden, waardoor ze zoo langzamerhand kunnen trachten hun positie in het Oosten te versterken. De toestand in Britsch-Indië is moeilijk. Het Congres heeft geweigerd, de door den Onderkoning toegestoken hand te aanvaarden en de burgerlijke ongehoorzaamheid afgekondigd, ten einde op die manier den volledigen domi nion-status te verkrijgen. Ghandi erkent het goed recht van het Empire, zich tegen Duitschland te weer te stellen, doch wenscht toch niet, dat Indië aan den strijd deelneemt. De Britsche regeering is daardoor wel gedwongen tot krachtige maatregelen over te gaan een groot aantal leiders werd in hech tenis genomen waarbij men, gelijk duidelijk is gebleken, op den steun van de inheemsche vorsten en vooral ook op de Moslems kan rekenen. India profiteert intusschen zeer van de gebondenheid der Britsche industrie het heet zelfs dat een aantal fabrieken uit Engeland naar deze streken zal worden over gebracht. Melding dient nog te worden gemaakt van de te Simla gehouden imperiale economische conferentie. In Australië werden verkiezingen gehouden, die voor de Regeering niet onverdeeld gunstig uitvielen, maar dit is slechts van intern belang de steun aan Engeland werd er niet door beïnvloed. Ook Zuid-Afrika werkt krachtig mee aan de verdediging van het rijk, al heeft men hier te kampen met een uitgesproken anti-Engelsche en pro-Duitsche oppositie, die echter werd ver zwakt doordat generaal Hertzog meende als leider te moeten aftreden. De oogen van heel de wereld zijn verder gericht op de Vereenigde Staten van Amerika. In het allereerste begin trok men zich daar van den oorlog in Europa niet zoo heel veel aan. President Roosevelt stond toen vrijwel alleen in zijn pes- simistischen kijk op den gang van zaken. Dat veranderde echter snel na de overrompeling van de kleine West-Europeesche staten. Amerika is thans bezig, zich te wapenen. Het leger wordt gemoderniseerd en gemechaniseerd. Voor het eerst in zijn geschiedenis werd in vollen vredestijd de conscriptie ingevoerd en dat nog wel met vrijwel algemeene instemming. Een twee oceanen vloot is op stapel gezet milliarden zullen aan de herbewapening ten koste worden gelegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 73