80 6. AANSCHAFFINGEN EN INDIË'S OORLOGSINDUSTRIE. De heer La Lau sprak in dit verband over betrekkelijke traagheid, waar mede de bestellingen in de Vereenigde Staten worden uitgevoerd. Deze veronderstelling is niet ten volle juist. Van een belangrijk deel der bestel lingen geschiedt de aflevering tot nog toe volgens het vooraf opgestelde schema, welk schema over het algemeen gunstiger is dan dat van de voor heen in Europa geplaatste bestellingen. Er zijn echter, dit moet worden erkend, ook bestellingen, waarvan de uitvoering niet gaat, zooals de Regee ring wel zou wenschen. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat de pogingen tot overwinning van de ondervonden moeilijkheden onverflauwd worden voortgezet. Doch zelfs al zou zulks niet binnen afzienbaren tijd tot een gunstig resultaat leiden, dan nog late men zich door een enkelen tegenslag niet ontmoedigen. Niet alleen wij, maar alle oorlogvoerende landen hebben bij hun materiaalvoorziening met moeilijkheden te kampen, wellicht zelfs met grootere moeilijkheden dan wij. Nochtans zet men daar den strijd voort, zoo goed als de omstandigheden het mogelijk maken, tegelijkertijd trachtend de materiaalvoorziening te verbeteren. Deze gedragslijn zal ook de onze zijn. De vliegtuigen, welke wij in Amerika aanschaffen, zijn van hetzelfde type als die, welke Engeland aldaar aankoopt. De Regeering wil zonder nochtans op bijzonderheden in te gaan gaarne verzekeren, dat de noodzaak van het kunnen beschikken over vol doende reserves, zoowel in materieel als personeel opzicht, Haar bij het bestellen van vliegtuigen duidelijk voor oogen staat en dat daarmede dan ook zooveel mogelijk wordt rekening gehouden. Met betrekking tot de oprichting van een fabriek voor klein-kaliber munitie, kan worden medegedeeld, dat deze fabriek niet te Bandoeng nabij de andere werkplaatsen zal verrijzen. Met de suggestie, voor te schrijven dat bij den bouw van nieuwe fabrieken voor wat betreft ligging en directe bomvrije bescherming voor vitale deelen der fabriek het advies van het departement van Oorlog moet worden inge wonnen, zal door de Regeering rekening worden gehouden. In dit verband kan worden medegedeeld, dat bij de munitiefabricage uiteraard naar verspreiding van de werkplaatsen e.d. wordt gestreefd. Wat betreft de oprichting van een fabriek voor de vervaardiging van wapenonderdeelen, kan de verzekering worden gegeven, dat terzake de grootst mogelijk voortvarendheid wordt betracht. Het tijdstip, waarop een dergelijke fabriek in bedrijf kan worden gesteld, wordt hoofdzakelijk bepaald door de mogelijkheid van aanschaffing van de daarvoor noodige machines en werktuigen. Hoewel in de voorstelling van zaken, alsof het Fransche millioenenleger door een 200.000 man sterk pantserleger onder den voet is geloopen, de nadruk wel wat eenzijdig op den gepantserden strijdwagen is gelegd, acht de Regeering met den geachten spreker dat wapen van groote waarde. Daarom werd reeds eenige jaren geleden met de aanschaffing een aanvang gemaakt en is thans een groot aantal in bestelling. De Regeering zal ook niet nalaten, proeven te nemen met zwaardere vechtwagens dan de thans bestelde. Het streven is erop gericht, tot een zoodanige bewapening met vechtwagens te geraken, dat tegenover elk type, hetwelk een vijand in onze terreinen zou kunnen gebruiken, onzerzijds een minstens even volwaardig type zal kunnen worden gesteld. (Oorlog, mon deling, lste termijn). De ervaring, opgedaan met de maskers van de fabrieken te Bandoeng en Soerabaia, is gunstig. Van beide fabrieken zijn de maskers deugdelijk bevonden zij leverden tot dusverre onderscheidenlijk 20.000 en 13.000 legergasmaskers af. (8e aanv. begr. 1940, oorlog; M.v.A.). De aanmaak van de in Nederlandsch-Indië te vervaardigen helmen zal plaats vinden door twee particuliere bedrijven op Java. (Als voren, monde ling, lste termijn).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 84