81 7. „BANDOENG'S" SPERBALLONS EN DEFENSIE-BIJDRAGEN VAN AUTONOME RESSORTEN. Inzake den aankoop van sperballons voor de gemeente Bandoeng heeft de Regeering nog geen beslissing genomen. Wel maakt de aanschaffing van deze versperringen, en dan niet alleen voor de gemeente Bandoeng, een punt van overweging uit bij de legerleiding. De heer La Lau heeft betoogd dat, indien tot de aanschaffing van ballon versperringen wordt besloten, de daaraan verbonden kosten ten laste van de defensie moeten worden gebracht. De Regeering kan deze opvatting in beginsel geheel onderschrijven. Dit houdt naar Haar meening echter niet in, dat wanneer geheel vrijwillig wordt aangeboden, bij te dragen in de aanschaffings- c.q. exploitatiekosten van bepaalde, uit defensieoogpunt nood zakelijk geachte afweermiddelen zooals dat het geval is bij het aanbod van de gemeente Bandoeng om bij te dragen in de exploitatiekosten van een eventueele ballonversperring Zij daar afwijzend tegenover zou dienen te staan. Ook de heer J. A. van Helsdingen heeft het aanbod van de gemeente Bandoeng ter sprake gebracht. Hij zou het beter achten wanneer de gemeente de som, welke zij wenscht bij te dragen in de exploitatiekosten van een eventueele ballonversperring, zonder een bepaalde bestemming aan te wijzen ter beschikking zou stellen van de Regeering. Ongetwijfeld zou deze gedragslijn principieel de voorkeur verdienen, doch in de practijk maakt zulks geen verschil in de bestemming, welke de Regee ring aan de bijdrage zou geven. Immers, het ligt voor de hand, dat een schenking van een gemeente zoo mogelijk wordt bestemd voor defensie maatregelen, welke aan de bescherming van die gemeente ten goede komen en ook zonder evenbedoelde schenking voor uitvoering in aanmerking zou den komen. Wordt aan deze voorwaarde niet voldaan, dan zou de Regeering de aangeboden schenking niet aanvaarden, of in overweging geven, een andere bestemming te noemen, bijvoorbeeld de aanschaffing van vliegtuigen, welke de veiligheid van elk gebiedsdeel verhoogen. (Hoofdbegr. 1941, mon deling, Oorlog, lste termijn). Dezelfde spreker heeft nog een vraag gesteld over de besteding van de gelden, welke ten gevolge van de vrijwillige terugstorting door de locale ressorten ter beschikking van de Regeering zullen komen. Hierbij zal de gedragslijn worden gevolgd, welke hiervoor is uiteengezet. Worden dus voor de verdediging van de zoojuist bedoelde ressorten bijzon dere maatregelen genomen, dan zullen de teruggestorte gelden worden be schouwd als daarvoor te dienen. In het andere geval worden die gelden be schouwd als bijdrage in de uitgaven voor maatregelen, welke de verdedi ging van den geheelen archipel ten goede komen. (Oorlog, 2de termijn). Omtrent het nut van sperballons kan het volgende worden medegedeeld. Aanvallen met bommenwerpers worden zeer dikwijls gedurende de duis ternis, of overdag bij slecht zicht uitgevoerd, omdat onder deze omstan digheden de gebruiksmogelijkheden van de actieve luchtafweermiddelen (jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie) beperkt zijn, zoodat de kans op verliezen voor de aanvallende vliegtuigen vermindert. Door de motoren op eenigen afstand van de stad af te zetten kunnen de vijandelijke bommen werpers geruischloos en ongezien tot geringe hoogte boven het object dalen om hun bommen af te werpen. Een dergelijk optreden wordt nu door het gebruik van sperballons zeer bemoeilijkt zoo niet onmogelijk gemaakt niet alleen wordt door het gebruik van sperballons het „aansluipen" van vijandelijke vliegtuigen tot op lage hoogte voorkomen, maar bovendien worden deze gedwongen op zeer groote hoogte bij een modernen ballon bedraagt het plafond circa 6000 m te vliegen, waardoor het oriënteeren in hooge mate wordt bemoeilijkt en de trefkans der bommen vermindert. De aanvaller zal dus niet alleen moeite hebben de juiste objecten des nachts te vinden, maar ook zal het resultaat

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 85