De tijden veranderden, de bewapening verbeterde. Scheen daarmede de eerste bestaansreden te verminderen, de tweede steeg er door om den zeer bijzonderen weg van het schip naar den wal goed en snel te kunnen afleggen, moesten de soldaten aan andere, zwaardere eischen voldoen. Eén deel hunner oorspronkelijke bestemming is vervallen met infanterievuur rechtstreeks deelnemen aan het zeegevecht, maar de imperiale infanterist bedient thans aan boord een deel van de kanonnen en van het luchtafweergeschut en daardoor was hij volkomen gereed, van stonde af aan, alle moderne wapens, die noodig zijn voor het infanteriegevechit aan den wal, direct te bemannen en te bedienen. In 'den huldigen oorlog moet het meest onverwachte waarschijn lijk worden geacht; als schepen een te langzaam vervoermiddel mochten zijn, dan zullen de mariniers door de lucht gaan. Zoo ontstond de gespecialiseerde infanterie, ook zeesoldaten of marine-infanterie, te onzent mariniers genoemd. Nederland is niet het eenige land dat ze kent. Ook Frankrijk bezit deze troepen. Uit hen zijn voortgekomen de Infanterie eoloniale en de Artillerie colonialedie hun afkomst nog verraden door hun bijzonder onder- scheidingsteeken, het anker op den kraag. Engeland heeft ze, en Amerika daar zijn de mariniers tot volledige divisiën georgani seerd, modern bewapend en uitgerust, zelfs met vechtwagens. Is er dan nog reden tot (twijfel aan hun recht van bestaan In Nederland is de laatste vijftig jaar meer dan eens sprake geweest van 'opheffing van het Korps Mariniers. Ook hierin staat Neder land niet alleen. Zoo schreef Lieutenant de vaisseau J. Bissery in La Revue Maritime van Februari 1938 over de Britsche Mariniers o.m. „Héritiers d'une longue et belle tradition, tour a tour louangés, blamésglorifiés. combattus, disperses, rétablis, les Loyal and Royal Marines" sont, comme ils ont toujours été, l'arme la plus representative d'une nation de tous temps, occupée aux combats sur mer et au guerres lointaines. „Per mare, per terram" est bien leur devise elle pourrait être celle de l'Empire Brittanique" Doch, zoo wagen wij te vragen, is er ook niet een Nederlandsch Imperium De reden, dat er in Nederland sprake is geweest van opheffing van het Korps Mariniers heeft niet gelegen in de overtuiging, dat de marinier als expeditionnair soldaat wel kon worden gemist, doch in het zoeken naar bezuinigings-objecten kon men hem niet vervangen Aan boord door matrozen, aan wal door infanterie van de landmacht Het is hier niet de plaats, lang stil te staan bij de financieele en de organisatorische zijde van de vraag. Genoeg zij het, vast te stellen dat wel is gebleken, dat de vermelde vervanging niet tot 4'

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 8