14. UIT DE PERS. 1. WAPENFEITEN VAN DE R. A. F. Uit The Times, Trading and Engineering, October 1940. 87 Kolossaal aantal mijlen gevlogen. Eenige zeer merkwaardige prestaties werden door de R.A.F. gedurende de eerste 12 maanden van den oorlog uitgevoerd. Zij vormen een huldeblijk aan het uithoudingsvermogen van de mannen zoowel als van de machines. De Fighter Command luchtvloot, die zich kenmerkt door korte vluchten van minder dan één uur, bereikte den buitengewonen afstand van 17.000.000 mijlen, hetgeen gelijk staat met ongeveer 700 keer de aarde om te vliegen. De Coastal Command luchtvloot overtrof zelfs dezen afstandzij legde gedurende de eerste 12 maanden 19.000.000 mijlen af. De Coastal Command boekte ook nog andere belangrijke prestaties. Bij het begin van den oorlog was zij de jongste tak van de Royal Air Force. Aan het einde van het eerste oorlogsjaar had zij zich zoodanig ontwikkeld, dat zij haar eigen centrale organisatie bezat met eigen bombardements- en gevechts vliegtuigen en met een verscheidenheid van vliegtuigen voor practisch alle soorten afstandsvluchten. Vbor lange afstandsvluchten bezit zij de Sunder land-, de London-, de Lerwick- en de Stranraer-vliegbooten, voor het gevecht vele eskaders Blenheims. Voor bombardementen dienen de Beauforts, de Blenheims, de Battles en Hudsons, terwijl de Hudsons met de Ansons de verkenningsvluchten op middelbare afstanden voor hun rekening nemen. Ieder eskader Hudsons vloog gedurende het eerste jaar minstens 1.000.000 mijlen, één eskader zelfs meer dan 1.500.000 mijlen. Bij vele bomaanvallen werkte de Coastal Command ook op succesvolle wijze mede met de zwaardere luchtvloot van de Bomber Command en de Vloot- luchtmacht. Het kwam vaak voor, dat de Beauforts en de Blenheims van de Coastal Command met de Battles van de Bomber Command en de Albacores en Swordfish van het Vloot-luchtwapen in denzelfden aanval samenwerkten. Nieuwe gevechts-bommenwerper. Van beteekenis is nog, dat het Vloot-luchtwapen kortgeleden werd ver sterkt met een gevechts-bommenwerper, die bekend staat onder den naam van Fulmar. Evenals zijn voorgangers, de Skua en de Roe, ontleent hij zijn naam aan een zeevogel. Dit vliegtuig wordt eveneens met succes gebruikt als duik-bommenwerper. Het is verreweg het snelste vliegtuig, dat ooit in dienst van de vloot werd genomen. Tot nu toe zijn er nog slechts weinig bijzonder heden over de constructie gepubliceerd, maar wanneer zij alle bekend zullen zijn, zal het vliegtuig niet meer zoo vreemd zijn als de naam Fulmar doet vermoeden. Alles wat er op dit oogenblik over kan worden gezegd is, dat het is uitgerust met een Rolls-Royce Merlin motor van' het type dat wordt ge bruikt bij de Hurricane, Spitfire en Defiant. Het heeft veel gemeen met deze gevechtsvliegtuigen, maar het is grooter en kan een nuttige lading bommen meevoeren. Het is in staat, aan iedere vijandige luchtmacht, die het eventueel zal moeten bevechten, het hoofd te bieden. Eenig idee van het doel en de belangrijkheid van de Coastal Command kan worden verkregen van het feit, dat zij de geheele Noordzee controleert van Noorwegen tot de Noord-Westkust van Duitschland, en van Nederland en Frankrijk tot de Middellandsche Zee, bijna 1.000 mijl in den Atlantischen Oceaan en zelfs tot IJsland en de Noordpoolgebieden reikt. Het eerste oorlogsjaar hebben haar toestellen reeds meer dan 1300 convooien,

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 91