88 bestaande uit meer dan 30.000 schepen, geëscorteerd. In de maand Augustus, toen Duitschland de totale blokkade van Engeland afkondigde, werden 4.942 schepen veilig van en naar onze havens begeleid. In de geheele oorlogs periode heeft de Coastal Command luchtvloot tusschen de 90 en 100 millioen scheepston beschermd en begeleid en het mag een buitengewone prestatie worden genoemd, dat geen enkel schip, dat aan haar zorgen was toevertrouwd, is verloren gegaan. Er is één belangrijk feit betreffende de totale-blokkade-verklaring van Duitschland der Engelsche eilanden, dat ons een groote troost is, n.l. sedert den eersten dag van die verklaring is de grootte en het aantal der convooien, die onder bescherming van de Coastal Command werden gesteld, gestegen. Tot zoover wat betreft de Duitsche bewering, die zegt de Noordzee en den Atlantischen Oceaan te beheerschen. De Coastal Command heeft veel gedaan om de leugen van die grootspraak te bewijzen. In de gedurende het eerste oorlogsjaar uitgevoerde non-stop patrouille-vluchten over de zeeën was de Coastal Command in staat, meer den 150 U-booten op te sporen en vele hiervan tot zinken te brengen, terwijl de rest beschadigd of buiten dienst werd gesteld. Degelijke technische uitvoering. In de laatste paar maanden zijn vele vliegtuigen van onze luchtvloot, zoo wel bommenwerpers als gevechtsvliegtuigen ondanks beschadigingen, welke de meeste Duitsche toestellen zouden hebben doen neerstorten, huiswaarts gekeerd en in staat geweest, uitstekende landingen te maken. Inderdaad heeft de R.A.F. luchtvloot in actie een kracht en een degelijkheid getoond, die een sprekend bewijs zijn van uitstekend materiaal en degelijke technische uitvoering van onze nationale industrie. Toen onlangs de piloot van een Blenheim bommenwerper van een luchtaanval op Duitschland over zee naar Engeland terugvloog, was hij door slechte weersomstandigheden gedwongen te dalen tot hij, nog vóór hij zijn positie kon herstellen, met den neus van het vliegtuig in de golven terecht kwam. Gedurende enkele oogenblikken woelde de schroef in de golven en de lucht-inlaat schepte groote hoeveelheden water. De piloot was in staat, den bommenwerper veilig naar huis te vliegen ofschoon de propellers verbogen waren, het staartwiel verloren was gegaan, het bommenluik was ingedrukt en beschermplaten en de lucht-toelaat ver nield waren 1). Een andere Blenheim, die boven Rotterdam had gevlogen en een geducht vuur van het luchtafweergeschut had te verduren, kwam op zijn standplaats terug ofschoon de linker olietank op drie plaatsen doorzeefd, de leiding van den olietoevoer aan stuurboordzijde gebroken en de verstijvingen zwaar beschadigd waren. En toch functionneerden beide motoren bijna geheel nor maal en het vliegtuig werd twee dagen later weer in dienst gesteld. Boven Bremen werd een Whitley bommenwerper door afweervuur getrof fen. Eén motor werd buiten werking gesteld, terwijl de andere was getroffen. Maar op dien éénen beschadigden motor, die natuurlijk gedurende de geheele vlucht uiterst voorzichtig moest worden behandeld, gelukte het den piloot, veilig naar een Britsch vliegveld terug te vliegen. Het grootste gedeelte van de vlucht geschiedde op slechts 400 voet boven den zeespiegel. Soortgelijke succesvolle thuisvluchten onder vrijwel dezelfde omstandig heden van beschadiging, waarvan aangenomen kan worden, dat zij ieder vliegtuig omlaag zouden halen, werden door de Wellingtons en de Hampdens volbracht. Een heldendaad van een Hurricane. De Hurricane heeft eveneens zware beschietingen met glans doorstaan. Onlangs maakte een piloot van de Fighter Command van een hoogte van 5000 voet in een glijvlucht van bijna 20 minuten, met zijn toestel een doorzak- J) Wij nemen dit verhaal niet voor onze verantwoordinghet staat er echter precies zoo (R.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 92