2. DE HOME GUARD. Omtrent de met onze stads- en landwachten te vergelijken Home Guard, schrijft The Economist van 31 Aug. 1940. 89 landing op een open veld. Hij had boven het Kanaal des Doods een groote formatie Messerschmitts ontmoet. In het daaropvolgende bloedige gevecht vervolgde de piloot een 109 tot op 10.000 voet en schoot hem in zee. Terwijl hij de lucht verder afzocht, stootte hij op een sterke formatie vijandelijke bommenwerpers op 12.000 voet hoogte en toen hij één dier bommenwerpers een Heinkel 111 vervolgde, kwam er plotseling een Messerschmitt 109 op hem af. Het eerste vijandelijke schot deed den motor buiten werking stel len brandkogels verwondden den piloot in zijn schouder en verblindden zijn rechteroog. Andere geschutprojectielen reten groote gaten in de vleugels een schoot het grootste deel van de bedekking van het staart-oppervlak weg, een andere scheurde drie gaten in het roer, twee gingen dwars door de ver stijving en een andere schoot een gedeelte van de beplating van den motor weg. Toen hij probeerde uit het toestel te springen, bevond de piloot, dat de kap van zijn valscherm was ingedrukt. Door buitengewone manoeuvres van zijn met kogels doorzeefd vliegtuig, dat er nu uitzag als een dronken water- vlieg, gelukte het hem, een doorzaklanding op een veld bij Folkestone te maken. Zijn onderstel en de beide remkleppen werkten niet meer. Technische deskundigen, die het zwaar gehavende vliegtuig onderzochten, beschreven het als „not flying, but a miracle". Men kan zich moeilijk voorstellen, dat het minder dan 4 maanden is geleden, dat het Duitsche offensief tegen de Lage Landen werd ingezet, want het lijkt alsof de opeenvolging van militaire successen met den tijd heeft gespot. De Home Guard, die reeds 4 dagen na het begin van den Duitschen inval en lang vóór er een aanwijzing was van Frankrijk's ineenstorting, door Mr. Eden als „Local Defence Volunteers" in dienst werd opgeroepen, werd een belangrijk onderdeel van onze militaire organisatie. De vorming van de Home Guard is eenzelfde uiting van het Britsche aan geboren talent voor vrijwillige inspanning als het ontstaan van het burger- leger meer dan een eeuw geleden onder Napoleons bedreiging. Haar snelle recruteering was het typisch Britsche antwoord op het Nazi-gewroet en het verraad in Noorwegen, Nederland en België, op de aartssluwheid van de valschermtroepen in het verstoren van verbindingen, industrie en militaire handelingen. Aanvallen van valschermtroepen vormen een geheel nieuwe strijdwijze, welke een specialen afweer vereischt. De daarvoor noodzakelijke strijdmacht, de Home Guard, ontstond bij wijze van spreken in één nacht. Op volle sterkte telt zij thans ruim geschat IV2 millioen man met leeftijden van 17 tot 65 jaar en evenzeer uiteenloopende, militaire ervaringen, politieke overtuigingen en maatschappelijke standen. Uit deze verscheidenheid van krachten is in deze geschiedenis makende weken een doeltreffende defensieve organisatie opgebouwd. Deze „bende, wier erkende doel was verraderlijke moord", heeft de ver ontwaardiging gewekt van de Nazi-pers. Op zichzelf kan dit als een gunstig teeken worden beschouwd, want van alle landen had vooral Duitschland reeds lang de waarde aangetoond van verkapte militaire organisaties als aan vulling van het gewone leger. Er is echter een belangrijk verschil. De Home Guard is een vrijwillige organisatie, hetgeen de Duitsche verkapte militaire hulpdiensten nooit zijn geweest zij is een zuiver militair onderdeel, dat gedurende de diensturen is onderworpen aan de militaire wetten en de krijgstucht en staat onder bevel van den Commander-in-Chief, Home Forces. De organisatie sluit aan bij die van de graafschaps-regimenten en het is toegestaan, hun onderscheidingsteekenen te dragen. De internationaal vast gestelde regels t.a.v. kleeding en uitrusting, worden in acht genomen (alsof zij voor de Nazi's nog eenige waarde hadden

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 93