90 Zoo min als de veldtenue in alle opzichten als gegoten zit, is de uitrusting geheel compleet. In de laatste drie maanden echter hebben vele leden van de Home Guard hun volledige uitrusting ontvangen en het geweer behoor lijk leeren hanteerenenkele gelukkigen zijn thans zelfs geoefend in het gebruik van automatische wapens. Veel werk is inmiddels verricht. Veldversterkingen zijn aangelegd, mitrail leurnesten gebouwd, wegversperringen gereed gesteld. Toegegeven moet worden, dat de waarde van deze werken, uit militair oogpunt gezien, op verschillende punten sterk uiteenloopt. Plaatselijke verdediging is echter een plaatselijk, slechts door plaatselijke maatregelen op te lossen vraagstuk. Door duidelijker aanwijzingen had eenig nutteloos werk kunnen worden vermedenmilitaire adviezen hebben echter, waar dit mogelijk was, ver spilling van krachten voorkomen. Een fout, welke men bij plaatselijk verdedigingswerken geneigd is te maken, is, meer aandacht te besteden aan zwaarte dan aan doeltreffende maskeering. Waar deze fout is gemaakt, heeft men meestal onvoldoend onder kend dat de Home Guards als lichte strijdkrachten uitsluitend zullen moeten optreden tegen 'svijands voorhoede en niet tegen zijn hoofdmacht. Hun taak bestaat uit het voeren van een beweeglijke verdediging en het uit buiten van het element verrassing tegen een vijand, die zich geruischloos en snel zal trachten te bewegen. De opvatting, dat versterkingen van beton en zandzakken een weerstandslijn vormen, die onvoorwaardelijk tot den laatsten man moet worden verdedigd, behoort thuis in de tactiek, welke met den Boerenoorlog is uitgestorven. Zou de vijand er ooit in slagen, zich in een bruggehoofd op onze kusten vast te zetten, dan zal hij wapens bij zich heb ben, die geschikt zijn om met onze landelijke Maginotlinies af te rekenen. Het zwaartepunt van het werk van de Home Guard ligt echter in een eerder stadium, nml. dat waarin de Duitschers zouden trachten verwarring te doen stichten door lichte mobiele strijdkrachten. Dit feit bepaalt niet alleen de eischen, welke men moet stellen aan de opleiding van de Home Guard, doch tevens den omvang van haar taak. Deze bestaat in de eerste plaats uit het signaleeren en verijdelen van vijandelijke landingspogingen uit de lucht. Nu is het verre van onmogelijk, lichte pantserwagens door de lucht aan te voerenmocht dit niet gebeuren, dan zullen afdeelingen gelande parachutisten in elk geval onmiddellijk trachten, zich meester te maken van middelen van versneld vervoer, zulks teneinde een beweeglijke spits te vor men, die den verdediger verrast en kwetsbare punten in den kortst mogelijken tijd aanvalt. Bewaking van de wegen is daarom een belangrijk onderdeel van de taak van de Home Guard, echter niet alleen als beveiliging tegen invals- pogingen uit de lucht, doch mede ter controle van alle bewegingen van de 5de colonne. Deze primaire taak is belangrijk, ofschoon zij niet alles omvat. In geval van een werkelijken inval zullen de opdrachten, die de militaire autoriteiten aan de Home Guard zullen toevertrouwen, onbegrensd zijn. Zij zal dan in naam ophouden, een plaatselijke, vrijwillige weermacht te zijn en hoewel dat plaatselijk karakter een der voorwaarden voor de dienstname. is, zou de Home Guard onder deze omstandigheden in staat moeten zijn, vrijwel iedere opdracht uit te voeren. Daarom dienen de oefeningen verder te gaan. Er zijn dan ook kampen, waarin onderricht wordt gegeven in de beginselen van de beweeglijke ver dediging, van maskeering en van verrassing, e.e.a. in groote trekken gebaseerd op de ervaringen uit den Spaanschen burgeroorlog. Voor vele bevelvoe renden bij de Home Guards schijnt dit alles echter beangstigend nieuw te zijn. Uitstekende soldaten uit den oorlog 19141918, zijn zij geheel door drongen van het nut van discipline en hebben zij kans gezien onwaarschijn lijk ruw materiaal tot soldaten te maken, doch hun militair inzicht in de ver dediging is niet zelden gebaseerd op de handboeken van 30 jaar geleden en hun opvattingen over een aanval gaan veelal terug tot de tirailleurlinie van den vroegeren velddienst met zijn vérgaande rechtstreeksche commandovoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 94