3. WIE IS GENERAAL WAVELL Verschillende Indische dagbladen bevatten de volgende, blijk baar aan het Amerikaansche blad Time ontleende, schets. 92 Doch wat, indien deze inval niet tot uitvoering komt Welke rol zal de „Home Guard" dan gedurende den winter spelen Haar snelle vorming werd aanmerkelijk begunstigd door buitengewoon fraai zomerweer. Zooals het voor legertroepen noodzakelijk is, gedurende den winter hun belangstelling gaande te houden en hun ontspanning te geven, evengoed is het noodig, voor de Home Guard de geëigendste methode van winter-training te beden ken. Een in de open lucht oefenende weermacht dient ook een passend winterkwartier te vinden. Zij moet haar banden met de plaatselijke militaire eenheden blijven versterken en het kan zeker zijn nut hebben, de reeds incidenteel verkregen geoefendheid te toetsen aan de strengere militaire begin selen, zooals de troepen die kennen. Wordt dit vraagstuk goed uitgewerkt, dan zal de Home Guard beter zijn voorbereid op overname van de territoriale taak van het leger, zoodra de verdediging van Groot-Brittannië wordt gevolgd door een Europeesch offen sief tegen Duitschland. Midden in den prachtigen Botanischen Tuin van Cairo ligt een eiland en op dat eiland staat een huis met een welonderhouden, schilderachtigen tuin rondom. Het huis is vol bloemen en te midden van die bloemen zitten twee mannen in kalm gesprek. Het zijn Sir Archibald Wavell, opperbevelhebber van Groot-Brittannië's leger in het Midden-Oosten, en Generaal Henry Maitland Wilson, opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Egypte. En al schijnt de omgeving en de plaats waar zij zich bevinden eer te hooren bij een sprookje, dan bij wereldschokkende militaire plannen en gebeur tenissen, toch is dat de sfeer geweest, waarin een der geniaalst bedachte en snelst uitgevoerde legermanoeuvres van dezen tweeden wereldoorlog op papier gezet is en met de grootst mogelijke zorgvuldigheid en geheimhouding voorbereid. Overigens men weet reeds, dat het gevolg van de tusschen de bloemen van den Botanischen Tuin uitgedachte tactiek een voorloopig succes zonder weerga geworden is alles hangt nu verder af van het voortgezet offensief der Britsche troepen in een terrein, waargeen bloemen zijn. Hoe absoluut de geheimhouding van het Britsche opperbevel met betrekking tot den aanval op Graziani's legertrossen geweest is, blijkt onder meer wel uit het feit, dat de correspondenten van een blad als het Amerikaansche „Time", die niet slechts overal met hun neus bovenop zitten, maar er prat op gaan, vrijen toegang te hebben tot alle „cuisines" der wereld, volkomen in het duister en volslagen mis tastten, toen zij enkele weken geleden nog in de overtuiging verkeerden, dat Wavell's voornaamste zorg was het versterken van de defensie van Egypte bij den naderenden winter in de woestijn. Zij verwachtten, deze gewiekste journalisten, dat Graziani een nieuwe „push" zou ondernemenNatuurlijk is het niet uitgesloten, dat de Italiaansche bevelhebber inderdaad op het punt stond zijn voorbereidingen van maanden eindelijk te gaan omzetten in een opmarsch naar het begeerde Suez-kanaal, maar dan is Wavell hem toch juist even voor geweest 2) Wie is Wavell Men zou hem, in zekeren zin, den BritschenDe Gaulle kunnen noemen, in zooverre hij evenals de aanvoerder der Vrije Franschen reeds een jaar of acht geleden met profetischen blik aanduidde, welken vorm de oorlog der toekomst hebben zou de combinatie van lucht- en landstrijd krachten onder een opperbevel, dat in staat zou wezen, beide te combineeren en te coördineeren. Zooals men weet werd bij de jongste succesvolle krijgs- Wij weten thans uit Graziani's eigen rapport, dat zulks inderdaad het geval is geweest. Geen grooter compliment voor de Britsche legerleiding (Red,.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 96