93 verrichtingen in Afrika's woestijn nog een stap verder gegaan ook de zee macht werd ingeschakeld en droeg krachtig bij tot het slagen van het offen sief. Daar is schitterend en baanbrekend teamwork verricht. Wavell's ervaring in het Midden-Oosten strekt zich uit over een periode van 23 jaar. Hij is Engeland's eerste autoriteit op het gebied van den strijd in de woestijn en alle Britsche officieren kennen en bestudeeren zijn stan daardwerk over dit onderwerp. Van zijn hand verscheen destijds ook het gedegen studieboek over de campagne in Palestina, betrekking hebbend op den vorigen wereldoorlog, terwijl hij tevens de auteur is van een boeie.nd biografisch werk over zijn eigen leermeester en chef, Lord Allenby, den bevrijder van Palestina. Als alle lieden met een genialen, vooruitzienden blik is hij wars van con ventie, in alle opzichten, en in een zijner werken treft men de voor subtiele militaire geesten waarschijnlijk schokkende uitspraak aan „Mijn ideale infan terist heeft de eigenschappen van een succesvollen strooper, een inbreker en een gangster". Hieruit begrijpt men al wel, dat Wavell, ofschoon zich beha- gelijk voelend in een huis vol bloemen op een eenzaam eiland, niet bepaald de man is om de spreuk „say it with flowers" tegenover Graziani in practijk te brengen. Integendeel De oorlog, die thans in de noordelijke Afrikaansche woestijn gevoerd wordt, is een der bloedigste en meest meedoogenlooze uit de geschiedenis, in zooverre alsde Italianen niet dadelijk hun handen omhoog steken Reeds in 1935 schreef Sir Achibald Wavell op grond van zijn overtuiging, die door de jaren gegrondvest was „Niemand zou een hoogen rang in het leger moeten bekleeden, zonder althans een maand of zes op z'n minst wer kelijk nauw contact te hebben gehad met de R.A.F., en dat wel kort voor zijn promotie. De bevelhebber van de toekomst moet in staat zijn, het lucht- wapen te hanteeren met de zelfde kennis als de landstrijdkrachten. Het is deze combinatie, die in toekomstige oorlogen succes zal hebben". Het is de ironie van het lot, dat Wavell's overtuiging, evenals die van De Gaulle (die nauwkeurig dezelfde is niet het eerst door hen, doch door de Duitsche legerleiding in practijk gebracht moest worden. Helaas, drie werf helaas doch ook hier bewezen de Duitschers, die De Gaulle's en Wavell's geschriften zorgvuldig bestudeerd hadden, dat zij steeds en in de eerste plaats imitatoren zijn, geen origineele geesten. Aan den anderen kant bewijst dit feit voor de zooveelste maal, dat profeten in het eigen land ook in onze „moderne" tijden evenmin geëerd worden als in de „oudste" tijden. Er verandert in wezen weinig of niets op deze wereld. Maar het is goed en het doet deugd er hier op te kunnen wijzen, dat de tactiek door luitenant-generaal Wavell in de Afrikaansche woestijn tegen de Italiaansche horden toegepast, zijn eigen vinding is en allerminst een navolging van de in België en Frankrijk door de Duitschers toegepaste methoden. Het geval ligt precies andersom Wel is het eerst thans, dat onze Britsche bondgenooten gelegenheid kregen, de theorie van een hunner grootste strategen en krijgslieden in de daad om te zetten. En onze stille bede is, dat ook De Gaulle zijnerzijds nog eens het geluk hebben mag, zijn eigen, gelijkluidende theorieën in de practijk te toetsen. En liefst met evenveel succes Twee maanden geleden hield de pers zich over de geheele wereld bezig met de speculatieve vraag, of de oorlog zich dezen winter naar een zuidelijk tooneel zou verplaatsen. De oorlog heeft zich inderdaad naar zuidelijker tooneelen verplaatst, althans het meer spectaculaire deel van dezen oorlog, de echte oorlog, waarin de infanterie nog steeds een uitermate belangrijk aandeel heeft, bijgestaan en nauw samenwerkend nu echter met de lucht- en zeevloten. Over alle krijgsbedrijven tegen Mussolini houdt Sir Archibald Wavell met één oog de wacht, het ééne oog, dat de Duitschers hem lieten in den vorigen wereldoorlog. En ofschoon Graziani de beschikking heeft over twee zulke zintuigen, blijkt ook hier het getal weer een rol te spelen, die niet den doorslag geeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 97