zonder U" de woorden te stellen, die Hr. Mr. Gezant te Washington volgens hetzelfde blad aan een diner zou hebben gesproken Thans mj. Eliot. 95 We don't ask teh U.S.A. to defend us. If you want to help, that's your bussiness. We're willing to go it alone even though we faced overwhelming odds. We did what we could in our homeland. We honoured our words. And we would honour our word tomorrow in the far East. Men zegt, dat Japan Nederlandsch-Indië zal aanvallen om olie en andere grondstoffen te bemachtigen. Afgescheiden van het feit, dat de Nederlanders de oliebronnen zeker zullen vernielen, zoodat de te verkrijgen olie kan worden verwaarloosd, is zulk een onderneming verre van een eenvoudig militair uitstapje. In het Verre Oosten bevinden zich de volgende strijd krachten. Ver. Staten. 2 kruisers, 13 torpedo-jagers, 12 onderzeebooten, een escadrille verkenningsvliegtuigen, b Engeland. 2 kruisers, waarschijnlijk 8 onderzeebooten, een aanzienlijke luchtmacht. Nederland. 5 kruisers, 8 tor pedojagers, 18 onderzeebooten, waarschijnlijk 100 lange-afstand-marine- vliegtuigen. Het N.-I. leger omvat 35.000 Europeanen en 50.000 Indonesiërs. Zij zijn goede geoefend, bewapend en uitgerust. De militaire luchtvaart bestaat uit misschien 200 toestellen. Ten einde een aanval in te zetten op N.-I. juister, op Borneo, dat de voornaamste oliebronnen bezit moet Japan troepen zenden om de havens en oliegebieden te bemachtigen en te bezetten. Borneo is niet sterk bezet, zoodat twee kleine expedities van 5000 man elk resp. gericht tegen Balik- papan en Tarakan voldoend sterk zouden kunnen zijn voor eerste poging, mits volkomen verrassing kan worden bereikt, opdat (van Java) geen versterkingen kunnen worden aangevoerd voordat de Japanners dat hebben gedaan. De dichtstbijzijnde basis, waar zulk een Japansche expeditie met de noodige geheimhouding zou kunnen worden uitgerust, is Formosa, 1500 mijl van Borneo. Er zou voldoende geleide nocdig zijn om de zee- strijdkrachten van Nederland en van de garantie-mogendheden in bedwang te houden, benevens 80.000 ton aan handelsschepen. Deze macht zou van Formosa naar Borneo over twee goede wegen kunnen beschikken. De kortste loopt door de Zuid-Chineesche Zee met ter eene zijde de Britsche vesting Hongkong en ter andere zijde de door de vesting Corregidor be schermde Amerikaansche basis Cavite. In deze beide havens zijn sterke krachten aan onderzeebooten gestationneerd, terwijl lange-afstand-marine- vliegtuigen beschikbaar zijn voor verkennen en bommenwerpen. Deze eenheden zouden optreden op de Japansche verbindingslijnen. Ten einde de oliehavens te bereiken, zou de Japansche Armada de nauwe wateren tusschen Borneo en de Philippijnen moeten binnendringen of anders een volledigen omweg maken om Borneo heen, en bijna onder de kanonnen van Singapore en de voornaamste N.-I. haven, Soerabaia, moeten doorvaren. Het is duidelijk, dat de daaraan verbonden moeilijkheden en gevaren een verrassing van Borneo op deze wijze verbieden. De andere weg loopt ten oosten van de Philippijnen en heeft het voordeel van bescherming door Japansche lucht- en lichte zeestrijdkrachten, welke van Palao uit opereeren. Hij valt echter al spoedig binnen den actieradius van de Nederlandsche luchtbasis op Ambon en zou verder voeren door de nauwe wateren tusschen Mindanao en Celebes, waar de Japansche macht aan voortdurende aanvallen zou blootstaan. 1) Kort geleden is onthuld, dat het Aziatisch eskader thans bestaat uit 3 kruisers, 3 divisies torpedojagers, 26 lange-afstand-bommenwerpers, 1 vliegkampschip, 18 onderzeebooten en 6 torpedomotorbooten. (Red.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 99