37 Het verderfelijk gif van leugen en haat is van den top tot den bodem doorgetrokken. De feiten hebben het bewezen. Dit alles, leugen, bedrog, haat, droeg naar mijn gevoelens in hooge mate bij tot de meermalen desastreuze gevolgen gehad hebbende verrassing. Had dit alles kunnen zijn voorzien Had men de verdorvenheid in de oorlogvoering zoo breed en zoo diep bij hen, die den mond immer vol hebben van vaderlandsliefde, soldatentrouw en eer, durven bevroeden? Mij dunkt, hier past voorzichtigheid in het oordeel. Keer ik even terug tot Churchill's woorden, dan meen ik, dat verzet daartegen gegrond mag heeten. Anderzijds het mag onomwonden worden erkend houden deze woor den ook een positieven prikkel in. De prikkelweest op Uw hoede, zie vooruit, denkt vooruit en niet het minststreeft er naar, met alle oirbare middelen zelf den vijand te verrassen. Met oirbare middelendaarover nog enkele gedachten ten besluite. Onze vijand heeft door toepassing van de door mij gewraakte middelen omvangrijk succes geboekt. Moeten wij hem nu met gelijke middelen gaan bestrijden Deze vraag roept een andere op „waarvoor strijden wij Niet slechts voor de herrijzenis van Nederland, cm daarna op den ouden voet door te gaan Er is in breede lagen een haken en bidden, naar ver lossing uit het oordeel, dat over de wereld is gekomen. Om daarna, zij het onder vallen en opstaan, gelouterd te bouwen aan een betere wereld. Zou men nu den vijand bestrijden met zijn eigen middelen van leugen, bedrog en haat, dan zou men het recht verbeuren, te pretendeeren aan een betere wereld te gaan bouwen. Immers, die middelen kunnen niet worden toegepast zonder onherstelbare schade aan eigen ziel te berokkenen wij zouden ons laten meesleuren in den verfoeiden poel der verdorvenheid. Wie van buiten tot hem gekomen wetten van christelijke beschaving en menschelijkheid erkent, zal zich daaraan houden. Vooruitgang, geen terugval wenschen we. Wie het oor bij sommige persorganen te luisteren legt, merkt cp, dat het afwijken van leugen, bedrog en haat soms misverstand wekt. Ik moge met klem opmerken, dat wie deze middelen tot het voeren van den oorlog uitsluit, in geenendeele achterblijft in toom en verbolgenheid over het onrecht, ons aangedaan met hardheid en felheid, doorzetting en uiterste opoffering zal in den strijd worden volhard. Uit dezen geest, onvolmaaktheid, die onvolkomenheid, en den eisch tot voortdurend zelfonderzoek bij eigen volk en bondgenoot niet ontkent, wil ik de Hoogere Krijgsschool te Bandoeng leiden. Wij zijn hierin een van geest met onzen grooten bondgenootde Times schrijft half September, te midden van felle, meedoogenlooze luchtaanvallen op Londen„Hatred must be overcome by love, agression by gentleness". Moge dan deze Hoogere Krijgsschool aan haar taak voldoen en mede kunnen bijdragen aan het in vervulling doen gaan van de spreuk, welke in de hall van het Haagsche krijgsschoolgebouw te lezen staat„Per aspera ad astra"„Na lijden komt verblijden". Vatten wij de gevoelens, welke ons in deze tijden in het bijzonder bezielen saam in een driewerf hoera op onze geëerbiedigde Koningin, Die ons ook nu, in tijden van beproeving, zoo krachtig, volhardend en zuiver voorgaat. LEVE DE KONINGIN!

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 41