8. DE VERDEDIGING VAN EGYPTE 1914—1918 EN THANS (I) door v. H. INLEIDING. La réalité du champ de bataille est qu'on n'y étudie pas simplement on fait ce que 1'on peut pour appliquer ce qu'on sait. Dès lors, pour y pouvoir un peu, il faut savoir beaucoup et bien. Foch. Des principes de la guerre. Hetgeen de latere maarschalk in de geciteerde woorden uit drukte, was ook toen hij het schreef niet nieuw het was reeds vóór hem door andere groote veldheeren gezegd en zal steeds weer, zij het op andere wijzen, worden herhaald. „II faut savoir beaucoup et bien". Is dit wel steeds goed begrepen en goed verstaan Zouden wij afgaan op de, juist in de laatste maanden zooveel gehoorde, sommigen bijkans tot slagzin geworden uitlating, dat „generaals altijd den vorigen oorlog vechten", dan zouden wij geneigd zijn te zeggenneen Wij willen niet trachten, deze uitlating hier tot haar juiste waarde terug te brengen. Dit is elders en door bekwamer pen, uit be kwamer mond, reeds geschied1). Slechts willen wij er op wijzen, dat er geen beter bewijs voor de daar gesproken woorden en het hierboven geplaatste citaat is, dan hetgeen zich thans in Noord- Afrika afspeelt. Generaal Wavell kan toch zeker niet worden verweten, dat hij „een vorigen oorlog" voert. Zelfs mag men niet zeggen, dat hij de Duitsche Blitzkrieg-methoden navolgt„il sait beaucoup et bien" van zichzelf. Dit klinkt boud, doch kan onmiddellijk worden bewezen Reeds als kolonel schreef hij, in 1928, voor de serie Campaigns and their lessons het deel The Palestine campaigns. Nu omvat dit boekwerk meer dan de titel aangeefthet voor ons artikel gekozen opschrift zou den inhoud vollediger weergeven. Immers, kol. Wavell's studie brengt ons niet alleen een beschrijving van 40 b Schrijver doelt hier op hetgeen generaal ter Poorten en majoor Mantel terzake hebben gezegd in hun rede ter gelegenheid van de opening van de Hoogere Krijgsschool (zie blz. 32 en 35 in dit nummer). (Red.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 44