10. STADS- EN LANDWACHTEN. l) STADSWACHTEN. Overgegaan werd tot oprichting van stadswachten te Manado en te Malang. Zooals bekend is, maakt het personeel, behoorend tot de nood- formaties deel uit van de stadswachten. Hiertoe werd besloten, omdat de stadswachten een uitgesproken locale taak hebben en normaal optreden in de plaatsen waar zij zijn gevestigd, waarbij in het bijzonder is gedacht aan een optreden tegen een zg. vijfde colonne en tegen parachutisten. Vandaar dat voor indeeling bij de stadswachten in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die in tijd van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden ter plaatse blijven en dat zijn de (voorloopig) vrijgestelden van opkomst als reserve- of dienstplichtige, omdat zij in hun burgerlijke functie (voorloopig) niet kunnen worden gemist (noodformatie)Doet zich in een plaats een actie van parachutisten of vijfde colonne voor, dan kunnen de normale werkzaamheden geen voortgang vinden, m.a.w. de onmisbaarheid van de tot de noodformatie behoorende personen treedt dan voor een wijl op den achtergrond. Is het gevaar gekeerd, dan kunnen de normale werkzaamheden weder worden voortgezet. Onder de tot de noodformatie behoorenden bevinden zich echter bepaalde categorieën personen, wier werk van zoodanigen aard is, dat indeeling bij de stadswacht achterwege dient te blijven. Alvorens tot indeeling over te gaan moet derhalve worden nage gaan, in hoeverre het verrichten van de noodformatiefunctie vereenigbaar is met aanwijzing voor de stadswacht. Dit nu zal het geval zijn indien die functie toelaat dat betrokkene a. in tijd van vrede deelneemt aan de oefeningen van de stads wacht en daarbij in tijd van oorlog dienst doet b. in tijd van vrede deelneemt aan de oefeningen van de stads wacht hoewel dienst doen daarbij in tijd van oorlog uitge sloten is. In het eerste geval is dus sprake van algeheele, in het tweede geval van gedeeltelijke vereenigbaarheid. Wat de tot deze laatste groep behoorenden betreft, zal het duidelijk zijn, dat het van belang is, ook hen te oefenen. Immers, te voren valt bezwaarlijk 53 1) Zie ook de rubriek Uit den Volksraad. Voorts t.a.v. de Engelsche stads- en landwachten de rubriek Uit de pers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 57