11. HET JAAR 1940. x) 57 Men schrijft 1 Januari 1940. In Finland strijden de dappere Finnen met den moed der wanhoop tegen de Russen bijgestaan door het barre klimaat, zijn zij er in geslaagd, den gemechaniseerden Russischen colonnes, die moeizaam door de sneeuw waden, een verpletterende nederlaag toe te brengen. Maar Finland is klein en Rusland heel groot langzaam maar zeker begint de druk van de overmacht zich op de landengte van Karelië voelbaar te maken. In Londen en Parijs wordt druk geredeneerd over de vraag, of men de Finnen al dan niet te hulp zal komen. Het is voor de Geallieerden eenigszins beschamend, dat de Italianen wel vliegtuigen en oorlogsmaterieel naar het Noorden zenden, terwijl zij het zelf blijkbaar niet met elkaar eens zijn. Wij zijn thans deze Italiaansche wapenzendingen, die ten slotte door de Duitschers werden aangehouden, al weer vergeten zij zullen ons wellicht nog kunnen helpen bij het verklaren van enkele in den loop van 1940 waargenomen verschijnselen, die tot nu toe niet goed verklaarbaar waren. In de Figaro schrijft graaf dOrmesson, dat het nu tijd wordt, eens met Italië te igaan praten. „Waarom", zoo vraagt hij, „zouden Frankrijk en Engeland niet probeeren, de as uit haar voegen te wringen Italië heeft zich weliswaar niet neutraal doch non-belligerent verklaard, maar het is duidelijk, dat Mussolini allesbehalve te spreken is over de Duitsch-Russische samenwerking. Er moet dus een mogelijkheid bestaan, hem naar ons toe te halen." Dit geluid is niet nieuw. Reeds voor den veldtocht in Abessinië wilden de Fransche conservatieven bij monde van Laval dien kant op. Premier Baldwin was het er feitelijk mee eens waarom zou men terwille van den Negus Italië voor het hoofd stooten en 'in de armen van Hitier drijven In het algemeen dachten de conservatieven in Engeland er ook zoo over, al waren zij toen nog heelemaal niet van zins, Duitschland geheel bos te laten. Het kon immers als voorpost tegen het Russische gevaar nog uit nemende diensten bewijzen. Eden had echter zijn hart aan den Volkenbond verpand en met de hulp van de openbare meening slaagde hij er in, zijn wil door te zetten. Het bemiddelingsvoorstel van Laval en Hoare werd getorpedeerd, hetgeen niet naliet, in vele Fransche kringen kwaad bloed te zetten. Zij bleken echter onmachtig, hun standpunt te doen zegevieren men schreef toen 1938 en legden zich er mokkend bij neer. Na het Duitsch-Russische pact van 23 Augustus 1939 en vooral na den Russischen inval in Finland en de reactie van Italië hierop, meenden zij opnieuw een kans te moeten wagen. Ditmaal leek de kans op succes grooter, want naast graaf d'Ormesson en Laval liet nu ook de Quai d'Orsay in de Temps schrijven dat het inderdaad tijd werd, te trachten Italië voor de Geallieerden te winnen. Er school in deze politiek een zeer gezonde gedachte door Italië op hun zijde te krijgen konden de Geallieerden hopen, ook den [Balkan voor zich te winnen, daar door om zo o te zeggen een West-Euro- peesch blok tegen Duitschland en Rusland vormend. Gezien de sympathie van Turkije voor Engeland, zou het dan wellicht ook niet moeilijk vallen, de Italiaansch-Turksche tegenstellingen te overbruggen. Roemenië, dat van Duitschland niet veel te verwachten en van Rusland alles te vreezen 1) Jaaroverzicht, ter vervanging en aanvulling van de in Mei afgebroken serie „Van het wereldtooneel".

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 61