201 Het is dus voor Duitschland een kwestie van zijn of niet zijn, uit Rusland het zoo dringend benoodigde graan te betrekken. Laten we er direct aan toevoegen, dat we van hier volstrekt niet kunnen beoordeelen, hoe de handelsbetrekkingen tusschen Moskou en Berlijn zich hebben ontwikkeld. Aan kolen en ijzer heeft het geen gebrek nu het beschikt over de rijke Fransche en Belgische mijnen. Dit beteekent, dat het een aantal van de onontbeerlijkste producten als petroleum, rubber en vezelstoffen langs synthetischen weg kan bereiden. Doch het blijft de vraag of het in staat zal zijn, de geweldige hoeveelheden te vervaardigen, die de oorlogvoering eischt. Rusland kan ook wol en katoen leveren of het dit inderdaad doet is we zeiden het reeds een niet te beantwoorden vraag. Tropische producten koffie, cacao en thee en tin kan het echter niet verschaffen, terwijl edele metalen als wolfram, chroom en molybdeen slechts over zee zouden kunnen worden aangevoerd. Het vorenstaande is voldoende om duidelijk te doen uitkomen hoezeer de Britsche blokkade haar invloed doet gevoelen. Zij vormt den achtergrond voor het strategische gebeuren. Door deze blokkade is het Britsche Rijk nog steeds in het offensief, Duitschland nog steeds in het defensief, al lijkt het vaak anders. We moeten de dingen echter in het groot zien want anders komen we er niet en wordt ook Amerika's rol niet duidelijk. Kijken we slechts naar den strijd om Engeland, dan is het beeld inderdaad anders, maar hier hebben we met een uitvalspoging van Hitier te doen. De duikbootoorlog, de luchtaanvallen op Engeland en op zijn scheepvaart en de bedreiging met een inval zijn weliswaar offensieve handelingen, doch uit sluitend met de bedoeling, den blokkadering te brekenBerlijn hoopt, door Londen op de knieën te krijgen, den weerstand van het Britsche rijk, d.w.z. van de blokkade te breken. Omgekeerd zijn de aanvallen van de R.A.F. op de werkplaatsen en fabrieken, waar de synthetische producten worden ver vaardigd, die Duitschland in staat moeten stellen de blokkade te weerstaan, zuiver offensieve handelingen om de blokkade te steunen. We sluiten de moreele factoren hierbij uit, niet omdat zij niet belangrijk zouden zijn, doch uitsluitend aangezien we van hier noch hun beteekenis, noch hun waarde kunnen bepalen. Duitschland vecht dus minder tegen Engeland, dan wel tegen de blok kade van de Britsche vloot. Nu zou zij zich na een val van het Britsche eilandenrijk wel naar Canada kunnen terugtrekken, doch het zal duidelijk zijn, dat zij slechts dan in staat zou zijn, de blokkade voort te zetten, indien zij op volledigen steun van de Ver. St. zou mogen blijven rekenen. De maatregelen, die President Roosevelt thans overweegt, hebben dan ook ■drieërlei beteekenis. In de eerste plaats tracht hij Engeland naar vermogen te steunen om den Duitschen uitval, in den vorm van duikboot- en lucht oorlog, eventueel gesteund door een directen aanval op de Britsche eilanden, tegen te houden. Daarnaast bereidt hij zich voor, aan het Britsche Rijk de gelegenheid te verschaffen, ook na een val van Engeland, de blokkade voort te zetten en tenslotte zal hij den Britten de middelen verschaffen voor den aanval op het belegerde en geblokkeerde Duitschland. Zien we dus Duitschland als een belegerde vesting, dan volgt hieruit dat Hitier de mogelijkheid heeft, te trachten, ergens een bres te schieten en die dan stormenderhand te nemen, hetgeen in de taal der strategie heet, dat hij het voordeel heeft van het opereeren op de binnenlijnen. Hij kan daarbij door schijnmanoeuvres probeeren den tegenstander te misleiden, waarmede hij dan ook druk bezig is. Vandaag heet het, dat er een millioen man in Nederland worden samengetrokkenmorgen, dat hij troepen concentreert om door Bulgarije tegen Saloniki, ja, zelfs tegen Turkije op te rukken. Laatstgenoemde operatie is echter slechts dan practisch uitvoerbaar, indien hij niet alleen Stalins toestemming maar ook nog diens actieve hulp zou verkrijgen. Het heeft geen zin, hier dieper op in te gaan aangezien we feite lijk niets weten over het onderhoud, dat Molotov met Hitier heeft gehad, en volkomen in het duister tasten omtrent de ware bedoelingen der Russen. Reeds eenigen tijd doen verder geruchten de ronde, dat Gibraltar het doel

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 100