niek en het nemen van een zeker risico in het trekken van con- clusiën daaruit. Dit is de kern van het probleem. Veelsoortig zijn de verwijten aan hen, die verantwoordelijk worden gesteld voor het niet onder kennen daarvan. Critiek is eenvoudig, vooralachteraf Doch men ziet daarbij één belangrijken factor over het hoofd, n.l. dat de mogelijkheden van de techniek v.w.b. een legerorganisatie slechts in de practijk van den oorlog ten volle kunnen blijken. Manoeuvre-ervaringen zijn veelal gevaarlijke bakens om op te zeilen. Men kan daarbij zoo licht laten bewijzen, wat men graag wil zien bewezen. Daarom is het begrijpelijk, dat zij, die den oorlog hadden medegemaakt, de mogelijkheden en begrenzingen der techniek in de practijk aan den lijve hadden ondervonden en met eigen oogen hadden gezien, toen zij eenmaal tot de leidende en voor de organisatie van het leger verantwoordelijke functiën werden geroepen, hun ervaringen niet licht wilden los laten op grond van theoretische en niet aan de oorlogspractijk getoetste mogelijkheden. Deze vasthoudendheid is echter ook in psychologisch opzicht begrijpelijk. Het stijgen in rang loopt parallel met het klimmen der jaren. In zijn algemeenheid gaat dit gepaard met een zekere mate van vasthoudendheid aan het oude, een wantrouwen tegen over het nieuwe, en vermindering der fantasie, een verhoogd verantwoordelijkheidsgevoel en daarmede een neiging, risico's z.v.m. te vermijden. Aldus ontstaat het gevaar van conservatisme in en verstarring van de organisatie van de weermacht. De stuw kracht tot nieuwe inzichten en tot het volgen van nieuwe wegen, het trekken van vaak te stoutmoedige conclusiën, gaat dan ook veelal van onderen, van de jongere officieren uit. Deze jeugdige, vaak te wild en ongeduldig bruisende stroom in de juiste bedding te houden, te leiden en te bedaren doch stroomende te houden is de taak van de evenwichtige, de verantwoording dragende ouderen. Hierin te hebben gefaald is het verwijt, dat men den verantwoordelijken bouwers van de verslagen organisties zou kunnen maken. Doch ook dan nog treft het verwijt niet hen alleen, doch het Volk in zijn geheel. Want wat ook de Generale Staven mogen wenschen, de uitvoerbaarheid van hun plannen is afhankelijk van de credieten welke de Regeering, de Volksver tegenwoordiging en in democratische landen derhalve het Volk aan de weermacht ten koste wil leggen. In offervaardigheid hiervoor heeft men lang te kort geschoten, geslagen als men was door een onbegrijpelijke blindheid. Was men niet gewaarschuwd, niet eens, doch bij herhaling Kon men blind blijven voor het feit, dat de techniek snelheid, steeds grootere snel heid, niet incidenteel en niet als enkele handeling, doch massaal en gepantserd mogelijk maakte Stonden, wanneer de eigen fantasie daarin te kort schoot, niet anderen klaar, daaruit de con clusiën te trekken t.a.v. de practische mogelijkheden 111

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 10