Door aan deze troepen tevens meer snelheid te geven, kan in aantal worden gespaard. Meer snelheid vraagt hetere materieele uitrusting, derhalve eveneens zwaardere financieele offers. Hoe doelmatiger de troepen in dit opzicht zijn uitgerust en georga niseerd, hoe beter wederom het onveranderde beginsel van „éco nomie des forces" kan worden gediend. Wij wezen reeds in het laatste W. J. (blz. 66) op het feit dat de ondoelmatige organisatie van het Poolsche pantserwapen heeft bijgedragen tot het groote succes der Duitsche pantser divisies. Nochtans is deze les naar het schijnt geen voldoende aanleiding geweest om in het Westen het roer om te gooien, niettegenstaande o.a. Generaal de Gaulle reeds jarenlang had aangedrongen op verdisconteering van de technische mogelijk heden in de Fransche organisaties. Het starre beginsel, snelle vechtwagens te binden aan lang zame infanterie, werd ook hier fataal. De moderne techniek biedt nu eenmaal mogelijkheden van snelheid en optreden op verschillende plaatsen gelijktijdig in offensieven zin. De verdediging daartegen zal in organisatie daarmede in overeenstemming moeten zijn, wil zij als modern worden be schouwd. Met deze les voor oogen stappen wij van het algemeene aspect af om over te gaan op het ons rechtstreeks belang inboe zemende concrete geval van de organisatie van het Kon. Ned.- Ind. Leger. DE ORGANISATIE VAN HET KONINKLIJK NEDER- LANDSCH-INDISCH LEGER. Het gevaar van de door de technische mogelijkheden geschapen en in den huidigen oorlog zoo bij uitstek fataal gebleken snelle handelingen van gepantserde eenheden en acties uit de lucht, was hier reeds voor het uitbreken van den oorlog zij het in anderen en beperkten vorm onderkend, terwijl met de moge lijkheid van het optreden van een 5e colonne rekening werd gehouden. Reeds jaren lang kende onze legerorganisatie speciale en sterke troepeneenheden voor de bestrijding van het laatstgenoemde gevaar, al moet worden erkend dat dit gevaar in anderen zin werd gezien, terwijl een samenhang met een actie in de derde dimensie wel mogelijk, doch niet zeer waarschijnlijk werd geacht. Deze opvatting had, tot op zekere hoogte althans voor Java terecht, tot gevolg, dat de factor snelheid in onze afweer- organisatie niet bepaaldelijk tot' uitdrukking kwam. Nu echter mag worden verwacht dat de moderne snelle strijdmethoden in de derde dimensie zij het op beperkter schaal dan in Europa ook tegenover ons zullen worden toegepast, is er onverwijld toe overgegaan, de bestaande territoriale organisatie te moder- 113

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 12