niseeren, d.w.z. uit te breiden en van snelle en krachtige middelen te voorzien. De oude beproefde methode, waarop dekkingstroepen hun taak dienen te volvoeren, vond toepassing. Talrijke kleine detachementen, voorzien van automatische wapenen, werden als immobiele bewakings- en verdedigings organen op alle belangrijke punten opgesteld. Daarnaast werden detachementen gevormd, die voor een mobiel optreden beschikken over snelheid en over gepantserde vuur kracht. Wie de afdeeldingen van de speciaal voor deze taak in ruimen getale aangeschafte pantserauto's of overvalwagens in het I.M.T. heeft bekeken, kan tot geen andere conclusie komen dan dat het Kon. Ned.-Ind. Leger v.w.b. de verdediging van het achterland onverwijld, met kracht en weloverwogen den weg van moderne organisatie is ingeslagen. De groote behoefte aan troepen voor de territoriale verdediging deed de stads- en land-(of landelijke) wachten ontstaan, wier organisatie wordt aangepast aan de plaatselijke omstandigheden en behoeften. Op deze organisaties, vallende buiten het kader van dit artikel, zal niet nader worden ingegaan. Wij mogen, alvorens van de verdediging van het achterland af te stappen, antwoord geven op de vraag, welke onwillekeurig zal rijzen, n.l. of deze verdediging in sterkte en organisatie zal kunnen zijn opgewassen tegen den inzet, die van de zijde van den vijand is te verwachten. Begrijpelijkerwijze zal men daarbij denken aan den massalen inzet van valschermtroepen, luchtinfanterie en 5e colonne tegen over het overweldigde Moederland. Het zou echter inderdaad onjuist zijn, bij de beoordeeling daarvan niet nuchter te blijven en een irreëele vergelijking te maken tusschen de omstandigheden in Europa en hier. Ginds onmiddellijk naast de deur en over korte afstanden te verplaatsen, een overmachtige luchtmacht hier, dank zij de zee en de groote afstanden, een slechts op be perkte schaal mogelijke inzet van het vijandelijk luchtwapen. Deze voor ons bijzonder gunstige geografische gesteldheid maakt het mogelijk, een binnen de grenzen van ons financieele kunnen zóó sterk luchtwapen te onderhouden, dat het in staat is, het meesterschap in de lucht ernstig te betwisten. De groote waarde van het luchtwapen voor onze verdediging waarop wij reeds in „Luchtmacht" van Mei 1934, hebben gewezen en welke bij de operatiën in Noorwegen en den slag om Engeland t.a.v. lan dingsondernemingen overduidelijk is gebleken vond haar erken ning in den reeds vóór eenige jaren aangevangen opbouw van een machtige bombardementsvlóot, gevolgd door sterke uitbrei ding met krachtige jagereenheden. Ook in dit opzicht is onze organisatie den modernen weg krachtig opgegaan. Een en ander maakt dat het gevaar van een vijandelijk optreden uit de lucht, c.q. in samenwerking met een 5e colonne, van heel anderen en 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 13