geringeren aard is dan in Nederland. Hiertegenover staat de mogelijkheid voor den vijand van een uitgebreider gebied van actie. Als gevolg hiervan zal onze organisatie kunnen volstaan met een groot aantal kleine bewakingsdetachementen met groote vuurkracht en, daarnaast, met zeer snel verplaatsbare troepen. Overschatting van evengenoemd gevaar zou leiden tot den inzet van te veel troepen voor den afweer daarvan, hetgeen zou be- teekenen dat aan de eigenlijke hoofdactie noodeloos krachten zouden worden onttrokken, in strijd derhalve met het hiervoren vermelde beginsel van de „économie des forces". Was het alzoo mogelijk, onze organisatie van de verdediging van het achterland in korten tijd te moderniseeren, ook op ander gebied is niet stil gezeten. Het pantsergevaar vond reeds vóór den oorlog een antwoord in de aanschaffing van pantserafweergeschut en tankbuksen, terwijl ruime uitbreiding werd voorzien. Dat de noodzakelijkheid, tegenover snelheid in optreden van den vijand, gepantserde snelheid te stellen, werd begrepen, blijkt uit de aan schaffing van snelle, in onze terreinen bruikbare vechtwagens. De weg naar motorisatie was ingeslagen. Verdergaande plannen waren geconcipieerd en de uitvoering wachtte slechts op het beschikbaar komen van het benoodigde materieel. Naar mate dit arriveerde kon aan den verderen uitbouw van een moderne organisatie van het veldleger worden voortgewerkt. In welke richting zij op grond van de in Europa opgedane ervaringen moest gaan, moge in het kort worden uiteengezet. In Noorwegen zagen we een aantal aanslagen op verschillende, op grooten afstand van elkaar gelegen, punten aan de kust, gepaard met een snelle vermeestering uit de lucht van landingsterreinen en enkele landingwaarts gelegen belangrijke punten. Een en ander geschiedde niettegenstaande aan Duitsche zijde geen mees terschap ter zee bestond. Na deze aanslagen wist men deze punten niet alleen te behouden, doch ook door snelle actie van gemoto riseerde en gemechaniseerde eenheden, gesteund door krachtige luchtactiviteit uit hun isolement te verlossen en met de grond strijdkrachten van den verdediger af te rekenen. Afgezien van den factor „verraad", waren de oorzaken van het succes snelheid en verrassing eenerzijds en de onmogelijkheid van snelle tegenactie anderzijds. In onze verhoudingen, met een meer dan waarschijnlijk mees terschap ter zee van den vijand, zal op vorengenoemde methode moeten worden gerekend, zij het ook zooals hiervoren vermeld v.w.b. landingen uit de lucht op beperkte schaal. Aan laatst genoemd gevaar wordt, blijkens het voorgaande, het hoofd geboden door een moderne organisatie van de verdediging van het achter land. Op eerstgenoemd gevaar gelijktijdige landingen op verschillende punten met waarschijnlijk ergens een hoofdactie, gevolgd door snel oprukken naar het binnenland moet het antwoord van een moderne organisatie luidenverdediging van 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 14