De nieuwe moderne organisatie is reeds voor een zeer groot deel, voorshands improvisorisch, doch daarom niet minder effec tief, in werking getreden. Binnenkort kan zij organiek een vol dongen feit zijn. Met voldoening kunnen wij dan ook constateeren, dat Amerikaansche journalisten, die in de gelegenheid werden gesteld, een blik op onze defensiemiddelen te werpen, een uit stekenden indruk van de efficiency van onze weermacht hebben verkregen en tot uitdrukking hebben gebracht in Amerikaansche periodieken. Als laatste stap op den modernen weg werd tot de opleiding van valschermtroepen overgegaan, terwijl transportorganisaties van de Mil. Luchtvaart in staat zullen stellen, onzerzijds zoowel een gevaar uit de lucht te vormen, als snel troepen naar bedreigde punten te dirigeeren. Een krachtig luchtwapen, mobiliteit en bedreiging in de derde dimensie, een krachtige en voor zoover noodig mobiele en ge pantserde verdediging van het achterland, versterking van de kustverdediging en het scheppen van snelle en krachtige pant- serverbanden, zijn het modern organisatorische antwoord van ons leger op de bedreigingen, welke de moderne oorlogsmethoden ons kunnen brengen. Laten wij hopen dat dit antwoord nimmer op het slagveld zal behoeven te worden gegeven. De deugdelijkheid van ons organisatorisch antwoord zal onge twijfeld een preventieve werking hebben, welke de kansen op agressie belangrijk zal verkleinen. Deze wetenschap zal, nu de beschreven reorganisatie zooveel en zwaar werk verlangt, ons allen en wij denken hierbij niet in de laatste plaats aan de reserve-officieren en dienstplichtigen van ons leger de inspan ning met blijmoedigheid doen dragen, in het bewustzijn, dat wij daarmede dienen de groote zaak van het Recht, waarvoor wij thans met onze bondgenooten strijden en waarbij het voor ons in engeren zin gaat om het voortbestaan van het Koninkrijk en ons geliefd Vorstenhuis. 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 16