volledig werd verrast door de toepassing van dit nieuwe strijd middel en eerst aan den bouw van deze ridders van het moderne slagveld kon beginnen, toen zij reeds lang en breed aan geallieerde zijde werden gebruikt. Een zeer belangrijke reden voor het eerst zoo laat verschijnen van de Duitsche vechtwagens aan het front was o.a. het feit, dat de Duitsche legerleiding de tanks, hoewel zij aan Engelsche en Fransche zijde reeds verschillende malen waren gebruikt, nog steeds niet op haar volle waarde wenschte aan te slaan. Eerst na den zoojuist beschreven slag bij Cambrai drong het goed tot de „O.H.L." door, hoe belangrijk zij eigenlijk wel waren. Daarop volgde dan ook een spoedopdracht voor den bouw van een vechtwagen. Het resultaat was de A 7 V, de eenige door Duitschland gebruikte tank van eigen fabrikaat. Veel invloed op het verloop van den oorlog heeft zij niet gehad, in de eerste plaats doordat zij wegens gebrek aan materiaal niet in die groote hoeveelheden kon worden aangemaakt als door de tegenpartij, en voorts doordat zij eerst in het veld werd gebracht toen de strijd reeds in de kiem was gewonnen, nl. in den zomer van het jaar 1918. De winter van 19171918 en de Duitsche aanvallen in het voorjaar van 1918 brachten geen belangrijken inzet van vecht wagens. In deze periode werd er evenwel achter de fronten hard gewerkt aan den uitbouw van het tankwapen. 18 Juli 1918 kwam Foch's tegenaanval op een 40 km breed front tusschen Soissons en Chateau Thierry. In lange liniën rolden meer dan 600 vechtwagens, in het hoog opgaande gewas veelal nauwelijks zichtbaar, de vijandelijke infanterie tegemoet. Ver rassend als bij Cambrai kwam ook deze stoot. De Duitsche infan terie zag zich hulpeloos overgelaten aan de vuurspuwende snelle machines. Spoedig waren de voorste stellingen doorbroken, de veld-artillerie verloren en de reserves verbruiktde vechtwagens stootten door tot de stafkwartieren. De geheele Fransche actie was ingesteld op de eischen, welke geboden zijn bij het gebruik van gemechaniseerde eenheden, nl. verrassing, snelheid en stoot kracht. Kunstmatige nevelschermen, artillerie, vechtwagens, infan terie en vliegtuigen werkten uitstekend samen en brachten de Duitsche 7e en 8e legers aan den rand van den afgrond. Hoewel het niettemin tegen het vallen van den avond gelukte, een vijan delijke doorbraak te verhinderen, wist de Duitsche legerleiding toch dat de veldtocht van 1918 haar hoogtepunt was gepasseerd. De Duitsche legers trokken terug. Het moreele weerstands vermogen der divisies nam snel af. De angst voor den vechtwagen werd epidemisch. Bitter wreekte zich de oorspronkelijke gering schatting voor het nieuwe wapen. Op 8 Augustus treft een nieuwe, in zijn uitwerking nog heviger, slag het Duitsche 2e leger. Australische, Canadeesche en Fransche 120

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 19