troepen gaan met dezelfde middelen als op 18 Juli op een 30 km breed front ten aanval bij Villers Bretonneux. In het boek „Sperrfeuer um Deutschland" is het drama van dezen slag op meesterlijke wijze geschilderd. Ter illustratie volgt er hier een stuk uit. Alvorens dit overzicht van het gebruik der tanks in den wereld oorlog te besluiten wil ik nog even wijzen op twee markante voorvallen le. De bestrijding van tanks door middel van tanks, welke methode de beste -1) is voor een doeltreffende actie tegen een vijandelijken vechtwagenaanval. Voor de eerste maal vond zij plaats op 24 April 1918 bij Villers Bretonneux, toen wederzij dsche tankafdeelingen elkaar ontmoetten. 2e. Het bij Cambrai op 11 October 1918 aan Duitsche zijde bezigen van tanks voor het doen van een tegenstoot ter voor koming van een bijna gelukte doorbraak der Duitsche linies. De conclusies uit 'het voorgaande zijn deze le. De factoren moreel en verrassing zijn vooral bij het op treden van niet verwachte verschijningen van beslissenden invloed. Daar staat echter tegenover dat, al heeft de soldaat nog zoo'n hoog moreel, hij het toch zal moeten afleggen tegenover 121 „Na eenige minuten razend artillerievuur stroomen een ongeveer vijfhonderdtal Engelsche tanks de Duitsche stellingen binnen. Kunst matige nevelschermen verbergen haar. Onbezorgd voor de Duitsche infanterie, onkwetsbaar en zich van haar overwicht bewust, rijden zij over de snel gegraven loopgraven, rijden de hindemissen omver, omsingelen dorpjes, posteeren zich vurend op wegenkruispunten, en duiken na een half uur midden in de artillerie-stellingen op. De artillerie komt in den nevel niet eens tot schieten. Zij hoort aan het motorengeronk wel het dichterbij komen van de donkere spook gestalten, maar zij ontdekt ze niet, tot haar zwarte schaduwen onmid dellijk vóór de opstellingen der stukken opdoemen. De in haar instellingen gebleven Duitsche infanterie wordt door de geallieerde troepen voor het grootste deel gevangen genomen. Spoedig is niets meer aanwezig in de eerste lijn. Ongeordende opeenhoopingen Duitsche soldaten gaan door de lijn der artillerie stellingen terug. De panische schrik voor de tanks maakt dat zij niet meer te leiden zijn door hun officieren. Hopeloos verweren zich nog enkele weerstandskemen tegen de overmacht. Er zijn batterijen, die op 50 m afstand de grauwe kolossen van het slagveld vernietigen en dan naar de karabijnen grijpen om zich de vijandelijke infanterie van het lijf te houden. Uit de linie der zware tanks komen nu de snelrijdende kleine wagens. Cavalerie komt daar weer achter. Escadrilles jachtvliegtuigen banen haar den weg, iederen tegenstander van boven aangrijpend. Hevig om zich heen vurend rennen de lichte tanks vooruit. Twee uur na het begin van den aanval verschijnen tankafdeelingen met Engelsche cavalerie 14 km achter het Duitsche front in de commandoposten der divisies." Deze opmerking blijve wegens haar algemeenheid geheel voor reke ning van den schrijver. (Red.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 20