c. niet dan ten koste van zeer veel tijd en moeite kunnen wor den omtrokken d. zijn bestreken door eigen vuur, ten einde opruiming te ver hinderen. De keuze en constructie van kunstmatige hindernissen is in het algemeen afhankelijk van le. den beschikbaren tijd 2e. het materiaal, dat ter plaatse aanwezig is, of kan worden aangevoerd 3e. beschikbare werkkrachten en hun technische vaardigheid. Als voorbeelden van hindernissen zijn te noemen IJzerdraadrollen van gewapend of ongewapend draad, meer spe ciaal voor wegversperringen. Barricades van stevig geconstrueerde en zwaar beladen voertuigen, ook meer speciaal voor wegversperringendoor afnemen of vernielen van de wielen dienen de voertuigen immobiel te worden gemaakt. Lichte anti-tankmijnen met een gewicht van ongeveer 5 kg. Ingegraven zwaardere mijnen, welke den haar tot springen bren genden vechtwagen geheel vernietigenhet plaatsen vergt veel tijd en geschoold personeel. „Asperges", normaal vervaardigd van, zoo mogelijk in betonblok ken aangebrachte, rails met een totale lengte van 4 a 5 m, waarvan van 1,50 2 m boven het maaiveld uitsteekt, schuin in de richting van den te verwachten pantseraanval. Verhakkingen op beboschte opmarschwegen. Hier zij gewezen op de in Nederland gebruikte springgordels. Wallen, afgravingen en grachten. Zij vergen veel tijd, zijn evenwel afdoend. Veel tijdsbeparing geeft het vervolmaken van reeds aanwezige natuurlijke terreinhindernissen in dezen geest, eventueel met behulp van springmiddelen. Waterversperringen, als waterloopen en/of inundatiën, waarbij rekening moet worden gehouden met het waadvermogen der te verwachten tanks. Een in het gebruik afdoende, snel bij de hand zijnde en gemak kelijk mede te voeren anti-tank hindernis, speciaal geschikt voor toevoeging aan afdeelingen met een beveiligende taak (voor patrouilles, gevechtsbeveiligingen, voorposten, enz., voor zoover optredend langs wegen), bestaat uit twee licht anti-tankmijnen, zooals hier te lande in gebruik, onderling verbonden door een stang. Deze stang, om de gedachten te bepalen, een stuk gaspijp ter lengte van 1,50 tot 2 m, loopt van de eene kap naar de andere. Zoodra op de stang druk wordt uitgeoefend, zullen beide mijnen 127 iumm 1i /TTm

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 26