tot springen komen. Het totale gewicht kan worden geschat op 12 kg. Stoot een beveiligende afdeeling plotseling op een ver kennende pantserauto of vechtwagen, dan schuift zij snel een tweetal van deze gekoppelde mijnen op den weg en belet zoodoend op straffe van vernieling het verder doorstooten van het voertuig. De actieve pantserafweer bedient zich van vuurwapens. Aange zien de vechtwagen een bewegend doel vormt, veelal niet alléén verschijnt en bovendien in staat is, het hem bestrijdend afweer geschut te vernietigen, zal het zaak zijn, hem zoo snel mogelijk na de ontdekking buiten gevecht te stellen. Als norm kan worden aangenomen, dat een tank in niet al te slecht terrein 1000 m in 3 a 4 minuten doorschrijdt. De Fransche deskundige Perré meende dat het afweerwapen niet langer dan 1 a lVz minuut zou kunnen vuren, alvorens de eerste vechtwagengolf het zal overspoelen. Het is dus wel duidelijk, dat de voor bestrijding beschikbare tijd zeer gering is en iedere seconde goed moet worden gebruikt. Verder behoeft het evenmin nadere verklaring, dat springpro- jectielen de voorkeur verdienen boven volle projectielen, aan gezien van de eerste soort één treffer voldoende is om het doel buiten gevecht te stellen. Voorstanders van het volle projectiel voeren daarentegen aan, dat het laatste meestal door automaten- mitrailleurs) wordt verschoten, met het voordeel van grootere vuur snelheid. De groote moeilijkheid bij het schieten is het geven van de zijde- lingsche richting op zich onregelmatig door het terrein bewegende doelen. Ten einde deze moeilijkheid zoo veel mogelijk te eliminee- ren, dient men naar kanalisatie van vechtwagenaanvallen te stre ven en de vuurwapens in het verlengde van deze kanalen op te stellen. Het vuur wordt normaal niet geopend, vóórdat de baan tot het doel geheel bestreken is. Dit is voor de lichte wagens op 600 m. In de practijk zal slechts directe richting mogelijk zijn bij duis ternis zal het voorterrein dus moeten worden verlicht. Voorts dient men te rekenen op verneveling van ontdekte afweerwapens, welke het geschut practisch blind maakt, doch voor het optreden van de vechtwagens geen belemmering vormt, aangezien zij met het kompas koers kunnen houden. Moderne en werkzamere bestrijdingsmethoden bestaan uit het gebruikt van le. vliegtuigen, welke pantserdoorborende munitie verschieten. Deze methode biedt het voordeel, dat men zich richt tegen het zwakste pantser, nml. het dakpantser 2e. zg. tankjagers (tankdestroyers)vechtwagens, welke een groote snelheid en wendbaarheid bezitten en slechts zijn bewapend met een wapen met pantserdoorborend vermogen. Het bestrijden van vechtwagenaanvallen met bomaanvallen uit 128

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 27