vliegtuigen heeft in den huidigen oorlog zeer weinig resultaat gehad. Vooral tijdens den marsch staat en valt de pantserafweer met tijdige waarschuwing voor naderende vechtwagens of pantserauto's. Men staat hier voor een vraagstuk dat, voor zoover ons bekend, nog geen bevredigende oplossing heeft gevonden. Tijdens den naderingsmarsch voldoen lichtpistoolseinen niet in eenigszins be groeid of geaccidenteerd terrein. Ook het doorgeven van teekens, noch het gebruik van ordonnansen brengt uitkomst. Hevig schie ten bij de voorpatrouille ter waarschuwing van de achtervolgende afdeelingen, werkt verwarrend. Het werpen van een of meer hand granaten, waarvan de explosie tot op enkele km hoorbaar is, schijnt een bevredigender oplossing te geven. Aangezien het optreden van vijandelijke pantservoertuigen bij elke gevechtshandeling is te verwachten, dient de bestrijding' bij elke oefening aan de orde te worden gesteld. Daarnaast is veel vuldige oefening noodig aan de hand van speciaal op den pantser- afweer ingestelde onderstellingen. Wil men echter bereiken, dat elke man in den troep, van hoog tot laag, weet, wat hem te doen staat wanneer zijn afdeeling plotseling tanks of pantserauto's tegen over zich vindt, dan is al deze „theorie" nog niet voldoende en moet wij wagen hier te zeggenmeer dan tot nu toe het geval was de „practijk" z.v.m. worden nagebootst door de genoemde strijdmiddelen eenige malen aan die oefeningen te laten deelnemen. De gecombineerde aanval van tanks en infanterie op een vijande lijke stelling kan op een van de volgende wijzen worden uitge voerd le. De vechtwagens vallen aan vóór de infanterie, die de verlam mende werking uitbuit, welke de pantseraanval mogelijk op de vijandelijke infanterie en mitrailleurs uitoefent. 2e. De vechtwagens vallen tegelijk aan met de infanterie, die ook nu de moreele werking der vechtwagens uitbuit. Deze methode zal veelal toepassing vinden in eenigszins bedekt terrein. 3e. De infanterie valt vóór de vechtwagens aan. Zij dient dan door andere wapens te worden gesteund. Deze aanvalswijze wordt gebezigd, indien hindernissen zooals waterloopen, rivie ren of versperringen een vroegtijdigen inzet van vechtwagens belemmeren zoodat andere wapens eerst een bruggehoofd moeten vermeesteren of doorgangen dienen te maken. 4e. De vechtwagens vallen schuins op de aanvalsrichting van de infanterie aan uit een ander terreincompartiment. Deze methode vindt uiteraard slechts toepassing onder daarvoor gunstige terreinomstandigheden. Tegenover de opgesomde aanvalsmethoden staan de volgende gedragslijnen van den verdediger. ad le. Gaan de vechtwagens aan de aanvallende infanterie voor uit, dan moeten de verdedigende troepen, v.z.v. zij niet zijn belast 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 28