Bij het afbreken van het gevecht en bij den terugtocht moet immer op een snel doorstooten van vechtwagens en pantserauto's worden gerekend. Derhalve dienen bij het scherm steeds enkele stukken afweergeschut te worden ingedeeld, waarbij zeer de aan dacht moet worden geschonken aan niet-aangeleunde vleugels. Deze leenen zich in deze phase van het gevecht in het bijzonder voor een beslissende actie. In het algemeen moet men de stellingen van het pantserafweer- geschut zoodanig kiezen, dat zij door een natuurlijke hindernis zijn gevrijwaard van een op haar gerichte directe actie van vecht wagens. De inzet van het pantserafweergeschut van het regiment infan terie heeft ten doel le. verkenningsstooten en zwakke aanvallen van vijandelijke pantservoertuigen vóór de hoofdweerstandslijn tot staan te brengen 2e. een overmachtigen pantseraanval voorloopig te bestrijden en op te houden, tot de eenheden van de divisie kunnen ingrijpen. Zoodra door binnengekomen berichten duidelijk is geworden, op welk frontgedeelte de pantseraanval zich richt, zullen de afweereenheden van de divisie kunnen worden ingezet. Daartoe worden zij voorloopig vereenigd opgesteld in verschillende zg. verzamelopstellingen. Uit de sterkte van het tot het regiment infan terie behoorende afweergeschut volgt zonder meer, dat het slechts bestemd kan zijn voor het uitvoeren van de zoojuist omschreven taak. Voor het afweren van een massalen aanval maakt men gebruik van de beweeglijke reserve, in casu de achterwaarts opge stelde afweereenheden van de divisie. Zij worden dus slechts daar ingezet, waar een aanval dreigt en als regel niet gebruikt voor beveiligingsopdrachten. Het gevolg van het een en ander is, dat een massale pantseraanval normaal gesproken niet vóór de hoofd weerstandslijn tot staan wordt gebracht, doch in de hoofdweer- standsstrook. Tot slot nog enkele bijzondere ervaringen uit de jongste veld tochten. Het pantserafweergeschut kan ook worden ingezet tegen doelen, welke weliswaar niet bestaan uit vechtwagens en pantserauto's, doch evenzeer achter verticale dekkingen aan vuurwapens bescher ming verleenen. Ik doel hier op de bestrijding van „pillboxes" en de „bunkers". In dezen vervult het pantserafweergeschut de functie van grooten broer van de zware infanteriewapens. Tijdens de campagne tegen Polen stootten de Duitschers vaak op gewa pend betonnen bunkers (betondikte 6070 cm)De inzet tegen de schietgaten van pantserafweergeschut van 3,7 cm had zeer goede resultaten. Vechtwagenversperringen van spoorrails (asperges) zijn èn voor de lichte èn voor de middelbare tanks onoverkomelijk gebleken 131

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 30