groote cavalerie-aanvoerders uit de gelederen van Frederik den Groote, een Ziethen, een Seydlitz, een von Driessen, werden den jongeren als lichtend voorbeeld voor oogen gesteld. Het oude streven naar massavorming komt o.m. duidelijk tot uiting in de samenvoeging van pantserdivisiën tot pantserkorpsen. De beginselen, die Frederik de Groote en Napoleon ten op zichte van het gebruik van de cavalerie huldigden, gelden bijna onveranderd voor het heden ten dage gemechaniseerde wapen „Lichte troepen moeten zich kenmerken door de combinatie van snelheid en gevechtskracht. Zij vormen het dynamisch ele ment in de gevechtsvoering. Voor den slag moeten zij operatieruimte en -mogelijkheid verschaffen aan de groote eenheid, waartoe zij behooren. In den slag moeten zij, op door den veldheer gekozen plaats en oogenblik, de trillende weegschaal naar de eigen zijde doen door slaan. Na den slag moeten zij de beweging kunnen voortzetten tot 's vijands weerstandsvermogen geheel is vernietigd". De beide grootste veldheeren van den nieuwen tijd organi seerden hun lichte troepen in Kurassiers, zware gepantserde cavalerie. Elke man was voor zien van een stalen kuras, dat hem pantserde tegen de infanterie- wapens. (Nu pantsertroepen.) Lichte cavalerie. (In 1940 pantserauto's, lichte tanks, motor rijders en beredenen.) Dragonders, bereden infanterie. (Thanstroepen op terrein auto's.) Taak en kenmerkende eigenschappen konden voor de slagen in Polen en Frankrijk zijn ontworpen. Een enkel voorbeeld uit de krijgsgeschiedenis zal dit aantoonen. Nergens toonden Frederik's lichte troepen hun bestaansreden duidelijker dan bij Zorndorf. Met de huidige Duitsche snelle troepen is van dezen slag op sommige fronten als het ware een reprise gegeven. 25 Augustus 1758 stond het Russische leger n. van Zorndorf met beide vleugels aangeleund aan moeilijk begaanbaar moerassig terrein en buitendien beveiligd door cavalerie. Frederik den Groote bleef niets anders over dan een frontale aanval. Hij besloot hiertoe het zwaartepunt te leggen op den Russischen rechtervleugel. De beide Pruisische vleugels werden beveiligd door cavalerie, de linker door het gros, 56 eskadrons onder Seydlitz. De aanval liep te pletter. Hierop zetten de Russen een tegenaanval in. Bij het oprukken verloor hun rechtervleugel de dekking van het moeilijk begaan bare terrein en op dit oogenblik ging Seydlitz met zijn 56 eska drons tot den „blitzkrieg" in 's vijands flank en rug over. De Russische rechtervleugel werd geheel verbrijzeld. Midden- en 134

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 33