linkervleugel hielden echter onwrikbaar stand. Seydlitz' eskadrons werden teruggenomen en geordend en voerden daarop een frontale charge tegen den Russischen linkervleugel uit, daarbij een bres vormend voor de hen volgende infanterie. Duidelijk spreekt hier de taak van de lichte troepen in het gevechtsplan van Frederik den Groote beveiliging van de flanken, massaal ingrijpen tegen flank en rug van den tegenstander. Zij waren het dynamische element in den slag. Denkt men de lichte troepen weg, dan zouden Frederiks's schoonste overwinningen zijn geworden tot bloedige frontale worstelingen, omdat het den vijand steeds gelukte, tegenover de langzaam manoeuvreerende infanterie een nieuw front te vormen. Na den dood van Frederik den Groote werd het door hem van den grond af opgebouwde en geoefende wapen verwaarloosd. De cavalerie bleef op den achtergrond tot een ander groot veldheer, Napoleon, haar weder wees op haar veel omvattende taak„La cavalerie est destinée a jouer deux röles bien différents. Elle doit, dans les marches, se disperser pour parcourir le pays, recon- naitre et poursuivredans les batailles au contraire, elle ne peut produire un grand effet, qu'en donnant tout a coup en masse sur les points affaiblis et battus en brèohe des lignes ennemies." Wanneer men thans, bijna anderhalve eeuw later, deze woorden leest, dan vraagt men zich toch af, wat hebben de Duitsche snelle troepen dan anders gedaan na den opmarsch door de Ar dennen Duidelijk kwam dit veelzijdige gebruik der lichte troepen tot uiting bij de operatiën voor, tijdens en na den slag bij Jena- Auerstedt (October 1806). Nadat zijn troepen aanvankelijk zijn gebruikt voor de verken ning en beveiliging, krijgt Murat opdracht, met zijn geheele cavalerie, versterkt met dragonders en kurassiers (de toenmalige „pantsertroepen"), den vijand den terugtocht te versperren öf indien hij zich tot een slag laat dwingen zijn linkervleugel aan te grijpen. Als de zware gepantserde cavalerie het slagveld bereikt, trekken de Pruisen reeds terug. Murat werpt zich op hen. Hun terugtocht gaat daardoor over in een ordelooze vlucht. En dan volgt de beroemdste vervolging, welke de krijgsgeschiedenis kent Murat haalt den vijand in, plaatst zich op de terugtochtslijn van de Pruisen en dwingt het gros van de vijandelijke strijdmacht tot de overgave. In drie weken tijds maken deze „pantsertroepen" 50.000 gevangenen (Sidi Barani, 1940. L'histoire se répète). De schrik, dien de lichte troepen verbreidden, was zoo groot, dat de vesting Stettin zich aan een brigade lichte cavalerie overgaf. Inderdaad, zonder lichte troepen geen Jena en Auerstedt en vooral geen vernietiging na Jena en Auerstedt. 135

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 34