Maken we hierna een sprong van honderd jaar, dan zien we hoe de cavalerie gedurende een eeuw het eenige wapen was, dat men verzuimde te moderniseeren. Het pantser van de kurassiers beschermde niet meer tegen de infanterie-wapens, een nieuw pantser was nog niet ontworpen en ook de bewapening beant woordde niet aan de behoeften van een modernen oorlog. Dat deze cavalerie onmogelijk haar oude beslissende taak kon vervullen is begrijpelijk. Niet dat het zoo lang duurde en zooveel bloed kostte vóór men dat inzag. Doch ook daarna duurde het nog een kwart eeuw alvorens de lichte troepen wederom in staat werden gesteld, de aloude cavalerie-opdrachten te vervullen, op nieuw den snellen bewegingsoorlog te voeren van eeuwen te voren. Het loslaten van een tactiek, die den grootsten veldheeren der laatste eeuwen hun éclatante successen had gebracht, n.l. de snelle manoeuvre met het schokwapen, de gepantserde kurassiers, deed het dynamische element verdwijnen en dit heeft in niet geringe mate er toe bijgedragen, aan de oorlogsvoering het sleepend ka rakter te geven, dat tenslotte heeft geleid tot den stellingoorlog. Zelfs toen de techniek in staat was, een beweeglijk pantser te leveren, heeft men de hierdoor geboden mogelijkheden aanvan kelijk niet begrepen Frederik de Groote en Napoleon waren in vrijwel alle landen, met uitzondering van Duitschland, in het vergeetboek geraakt. Men bond het pantserwapen met handen en voeten aan de langzame infanterie. En wanneer dan in 1939 plotseling de kuras siers weer over het slagveld jagen en de beweeglijkheid, ondanks alle duurzame versterkingen, weten te herstellen, spreken velen van „blitz-krieg" en nieuwe aanvalstactiek. Doch gnl. Guderian, commandant van het pantserkorps, dat tijdens den Poolschen veldtocht was toegevoegd aan het IVe Leger, zegt„Uit de gemechaniseerde divisiën zal voor het leger een nieuwe Seydlitz worden geboren. In de pantserdivisiën vindt het beslissende cavalerie-wapen uit vroeger tijd een voortzetting van haar traditie. Het tactisch en strategisch gebruik van het nieuwe wapen zijn gebaseerd op de traditie van de aloude cava- leristische leerstellingen". Leerrijk waren ook de critieken in de pers van velen, die jaren zijn geweest „roependen in de woestijn", en het is ver heugend, thans de reactie te constateeren in de militaire lite ratuur. Reeds tijdens den Spaanschen burgeroorlog werd Monasterio's aanvankelijk vijf eskadrons sterke cavalerie uitgebreid tot ruim vijftig eskadrons. De succesvolle vervolging van het Catalaansche leger was een voorbeeld van gezamenlijken inzet van gemecha niseerde, gemotoriseerde en bereden cavalerie. De tegenstander kreeg in geen enkel terrein gelegenheid, zich te herstellen. 136

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 35