waarmee bij de samenstelling van de B.E.F. was rekening ge houden, en de enorme bedragen, die waren besteed om aan die eischen te voldoen, in gedachten houdt, dan is het wel zeer te betreuren, dat deze troepen, nadat de verbindingen waren ver broken, genoodzaakt werden verder te voet te strijden. Een zelfde lot had den doorgedrongen Duitschen detachementen ten deel kunnen vallen indien zij hadden kunnen worden geïsoleerd. Van Amerikaansche zijde wijt men dat lot niet alleen aan de te geringe sterkte van de B.E.F., doch tevens aan de wijze en het tijdstip waarop zij werd ingezet. „In every system of „defence by counter attack, victory will go to the side which „can throw in the last reserves; and in this matter of last reserves „the French were hopelessly outmatched". In dit licht bezien is een in Frankrijk in 1938 verschenen beschouwing van de hand van kap. Grimaux wel zeer profetisch geweest. Enkele zinnen eruit geven we daarom letterlijk weer Axiome fondamental „Quelque puissant que soient les fronts for tifies, la decision, demain comme hier, ne s'obtiendra que par la manoeuvre, dont la vitesse et la mobilite sont les elements essentiels". II nous faut ce systeme, non seulement pour vaincre, mais aussi pour nous defendre contre les grandes unites que nous opposera l'ennemi. ^'adversaire ne peut lancer partout des panzer-divisionen, c'est la oü il les appliquera que nous devrons pouvoir opposer dans les temps convenable une force analogue. Pour remplir un tel role, oü la puissance, la vitesse, la mobilité, la souplesse et le rayon d'action se conjuguent étroitement, la condition première est la liberté de mouvement. Chargés de missions multiples, alourdis parfois de servitudes contra- dictoires, les D.L.M. sont incapables d'assumer cette tache. II semble done nécessaire de constituer des détachements de cava lerie cuirassée. De schrijver wilde daarom in de Fransche strategische reserve zien opgenomen een organisatie, bestaand uit een corps van 2 of 3 gemotoriseerde infanterie-divisiën, elk met haar eigen „vergezel lende" tanks, eenige divisiën zwaar gepantserde gemechaniseerde cavalerie en eenige brigades licht gepantserde cavalerie. Deze organisaties zouden onder eenhoofdig commando staan en bij den inzet moeten worden gesteund door krachtige formaties gevechtsvliegtuigen. Helaas, kap. Grimaux is, met enkele anderen als gnl. de Gaulle, een „roepende in de woestijn" gebleven. Zooals wij reeds op blz. 72 e.v. in het vorige nummer van dit tijdschrift schetsten, is men in Frankrijk geen nieuwe paden ingeslagen, doch den ouden weg uit de jaren 19141918 blijven bewandelen. De gevolgen daar van zijn bekend. In Amerika heeft men nu uit het gebeurde zijn lessen getrok ken men houdt er ten volle rekening mede. Dat bewijzen de ter evengenoemde plaatse vermelde voorloopige organisatie en bewapening van de Amerikaansche Armored Force. 140

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 39