staf wordt ingedeeld, moet hij zich een onderdeel van dit geheel voelen, zich als een raadje inschakelen in het staf-raderwerk. Hij geve zich van den beginne af als goed kameraad, zonder terug houdendheid, met bereidheid, eigen belangen voor het geheel op te offeren zoowel minderwaardigheidscomplexen als overschat ting van eigen belangrijkheid zijn uit den booze. In de zoojuist gemaakte vergelijking met den assistent bij een operatie hebben wij één punt genoemd, dat ook in verband met dat wat ons thans bezig houdt van groote beteekenis is. Wij hebben gememoreerd, dat een assistent steeds op zijn qui-vive moet zijn voor eventueele complicaties, die onder een operatie kunnen optre den. Ook deze eisch vindt zijn weerspiegeling in de taak van den arts in oorlogstijd. Want een van de voornaamste eischen, die wij aan den arts eigenlijk aan iederen officier moeten stellen is, dat hij moet kunnen vooruitzien naar mogelijkheden, die zich zouden kunnen voordoen. En niet alleen moet hij dit kunnen, hij moet dit ook voortdurend doen. Maar al te vaak zien wij bij geneeskundige oefeningen, dat een arts eerst overweegt, welke maatregelen hij dient te treffen, wan neer de omstandigheden, die deze maatregelen vereischen, zich ook daadwerkelijk hebben voorgedaan. Doch op dit oogenblik is hij reeds te laathij loopt met zijn beslissingen achter de omstan digheden aan. En speciaal bij het werk van den militair geneeskundigen dienst, waarbij de „critieke tijd" den allerbelangrijksten factor vormt voor het al of niet slagen van de behandeling der patiënten, is tijdverlies ernstig verlies. Reeds zoo vaak moeten wij door de technische nood zaak, door de onmogelijkheid, onze gewonden te bereiken of te transporteeren, een tijdverlies accepteeren, dat hun genezings kansen ernstig benadeelt. Een onnoodig tijdverlies, veroorzaakt doordat de voorbereidingen onvoldoend zijn getroffen, doordat een situatie niet is voorzien, is stééds een kunstfout. Voortdurend, zoowel gedurende den marsch, als bij het gevecht, dient de arts zich te realiseeren, wat er zou kunnen gebeuren dient hij zich door verkenning, door kaartstudie op de hoogte te houden van de mogelijkheden, die het terrein, het wegenstelsel, de gebouwen in de omgeving hem bieden voor de uitvoering van zijn taak indien er plotseling een onverwachte actie zou plaats vinden. Meer gedetailleerd de bataljonsarts zal steeds in de kampongs, die hij passeert, uitzien naar gelegenheid voor oprichting van een hulpverbandplaats de detachementsarts zal voortdurend denken aan de eventueele noodzaak tot aantrekken van gedeelten van zijn T.A., zal er, indien hij een V.P.A. tot zijn beschikking heeft, op uit zijn, gebouwencomplexen te vinden voor het oprichten van een Hd.V.P. hij zal mogelijkheden verkennen voor het inzetten van een Gas-V.P.A., of, indien hem een dergelijke afdeeling niet 145

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 44