is toegevoegd, voor het treffen van geïmproviseerde maatregelen bij gebruik van gas door den vijand. Eenzelfde taak rust op de commandanten van (Hd.)V.P.An. die een colonne volgen; door eigen onderzoek of door het opdragen van verkenningen aan de bij hunne eenheden ingedeelde officieren van gezondheid kunnen zij den arts van de afdeeling, waartoe zij behooren, van vrijwel volledige gegevens omtrent mogelijkheden van oprichting van een Hd.V.P. voorzien. Ook in hoogere staven zal de arts voortdurend op de hoogte moeten blijven van de tactische mogelijkheden spoorwegvervoer, eventueel vervoer te water, complexen, geschikt voor de oprichting van een veldhospitaal, zullen telkens opnieuw in beschouwing moeten worden genomen. Wanneer hierna thans nog eenige minder algemeene medisch- tactische beginselen worden behandeld zij vooropgesteld, dat het geenszins in de bedoeling ligt, daarbij algemeen geldende regels te geven. Het A.T.V. I zegt reeds op de eerste pagina, dat géén twee gevallen denkbaar zijn, waarin gevechtshandelingen volgens eenzelfde plan en met toepassing van volkomen gelijke methoden ten uitvoer zouden kunnen worden gebracht. Daarom is tactiek ook minder een wetenschap dan wel een kunstin elk afzonderlijk geval komt de persoonlijke factor naar voren, moeten de mid delen volgens de persoonlijke visie, slechts gebonden aan de alge meene regels, worden gebruikt. Men hoede zich voor de opvatting „in dit geval doe men dat" want, al zou hierbij het dat vast te leggen zijn, het dit varieert voortdurend. Reeds bij den afmarsch van den troep uit het kantonnement dient de arts zijn gedachten te laten gaan over de mogelijkheid tot afvoer van zijn gewonden. Vergeten wij niet dat hij, bij de moderne bewapening, reeds in de eerste oogenblikken van den marsch door luchtaanvallen, door het optreden van vijandelijke gemechani seerde eenheden, voor de noodzaak van ingrijpen kan komen te staan. Bij de geneeskundige oefeningen bestaat veelal de neiging, den afvoer van gewonden bij de Hd.V.P. te beëindigen wij realiseeren ons vaak al te weinig, wat er hierna met hen moet geschieden. Het O.V.G.D. geeft aan, dat gewonden en zieken, die uit het operatiegebied moeten worden afgevoerd, op het evacuatiestation worden overgegeven aan den Dienst van Aan- en Afvoer wan neer deze dienst niet in werking is gesteld, neemt de commandant zelf wel zeker op advies van den arts maatregelen voor de evacuatie. Voor een zelfstandig optredende afdeeling zal de arts zich dus de maatregelen, benoodigd voor de verdere verzorging van zijn gewonden, helder voor oogen moeten stellen. Maar ook voor een afdeeling, die deel uitmaakt van een grooter geheel, zal de arts op de hoogte moeten zijn van wat er verder met zijn patiënten gebeurthij zal moeten weten, op welke instantie hij terug moet 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 45