vallen voor zijn afvoer, of een veldhospitaal reeds opgericht en in werking is en hoeveel tijd het transport daarheen zal vereischen. Hij zal de vereischte gegevens krijgen van eventueel vragen aan den arts van de grootere eenheid waartoe hij behoort. Wanneer de nabijheid van den vijand of de aard van het terrein de mogelijkheid van verliezen spoedig na den afmarsch doet voor zien, zal het wellicht aanbeveling verdienen, het kantonnements- ziekenverblijf in het verlaten kantonnement nog eenige tijd bezet te houden met een gedeelte van het personeel van de (Hd.)V.P.A. Bij een vliegtuig- of pantserauto-overval zal men dan een punt ter beschikking hebben, waarheen de gewonden direct kunnen worden afgevoerd en waar zij later aan een volgende instantie kunnen worden overgegeven. Want een snelle afvoer van deze gewonden, gevallen op een oogenblik, waarop de troep zich nog niet op verliezen heeft ingesteld, is wel van het allergrootste belang voor het ophouden van het moreel. Bij een dergelijken overval op een groote colonne zal de arts, belast met den militair geneeskundigen dienst bij de grootere eenheid, direct zelf de leiding van de verzorging en afvoer der gewonden op zich nemen. Er bestaat, indien op verschillende plaat sen van een colonne gewonden vallen, een niet geringe kans, dat overal Hp.V.P.An. in werking komen, waardoor de doormarchee- rende troep tijdelijk een belangrijk deel van zijn geneeskundig personeel en materieel moet missen. Concentratie van het werk in een enkele Hp.V.P. met opheffing en doorzending van de overige, inzet van de T.A., van de auto's van een eventueele (Hd.)V.P.A. en een zoo snel mogelijke afvoer der gewonden, zullen de principes van het optreden vormen. Ook de maatregelen voor de geneeskundige verzorging onder weg (oprichting ziekenhalten o.a.) dienen aan den aanvang van den marsch te worden overwogen het O.V.G.D. geeft ons hiervoor de volledige richtlijnen. Een korte bespreking vereischen de speciale maatregelen, te treffen voor de geneeskundige voorziening van de voorhoede. Het O.V.G.D. geeft aan, dat bij den naderingsmarsch de transport af deeling geheel of gedeeltelijk bij de voorhoede zal kunnen wor den ingedeeld, terwijl bij de Hp.V.P.A., die de eerste hulp zal moeten verleenen, z.m. eenige ziekenauto's zullen volgen. Hier hebben wij een typisch voorbeeld van het vooruitzien van komende mogelijkheden. Taak van de voorhoede is o.a. bij aan raking met vijandelijke verkenningsafdeelingen, vóórdat tot even tueele ontplooiing van de hoofdmacht is overgegaan, deze snel door frontaal en overvleugelend in vele gevallen het laatste optreden terug te werpen. Daarna valt aan de voorhoede als frontgroep de taak ten deel, zich het bezit te verzekeren van die terreindeelen, welke voor de latere actie van belang zijn. Aan de voorhoede-actie ligt dus het begrip „snelheid" ten grond slag is een vijandelijke verkenningsafdeeling tot wijken gedwon- 147

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 46