Hiermede zijn een paar algemeene beginselen gegeven, waar mede ook de arts rekening moet houden. Want al geldt dan ook niet, dat de reserves aan personeel en materieel van den M.G.D. directen invloed op den loop van het gevecht zouden kunnen uitoefenen, onvoorziene omstandigheden kunnen en zullen zich ook voor den geneeskundigen dienst voordoen. Voorts moeten wij, wanneer een commandant een algemeene reserve in de hand houdt voor een beslissende actie, er op rekenen dat ook deze algemeene reserve bij den inzet geneeskundige formaties personeel van de T.A., misschien zelfs een V.P.A. behoeft. Maar ook voor den arts geldt, dat hij den moed moet bezitten, zoo noodig de reserve tot den laatsten man in te zetten slechts met de restrictie, dat dit alleen mag gebeuren, wanneer hij weet dat het, in overeenstemming met het plan van den commandant, noodzakelijk is. Het vraagstuk van het houden of formeeren van reserves levert bij den M.G.D. nogal groote moeilijkheden op, speciaal wat de T.A. betreft. Want met transportpersoneel zijn wij niet rijk bedeeld een detachement van een regiment met hulpwapens heeft in het algemeen slechts de beschikking over Vz T.A. bij een divisie met een volledige T.A. heerschen dezelfde verhoudingen. Er rekening mede houdend, dat wij ook voor de artillerie eenige transportploegen in de hand moeten houden, beschikken wij per bataljon gemiddeld over niet meer dan vier ploegen. Dit aantal is niet groot, en het vormen van een reserve zal dan ook vaak moei lijkheden opleveren. Door een weloverwogen indeeling, rekening houdend met het terrein, waarin de bataljons ageer en (een dicht langs den hoofdweg strijdend bataljon zal misschien met minder ploegen toekunnen dan een afdeeling, die ver in het terrein een omtrekking uitvoertop een bataljon waarvan Hp.V.P. en wagen plaats samenvallen zal bezuinigd kunnen worden ten bate van een ander, waarbij van de Hp.V.P. de gewonden nog een eind moeten worden gedragen om de auto's te bereiken) zal het toch vaker dan men denkt gelukken, de transportploegen met een maximum aan rendement in te zetten en zelfs een kleine reserve te formeeren. Over het in reserve houden van Hp.V.P.An. is reeds hierboven gesproken in die gevallen, waarin de regimentscommandant den inzet der Hp.V.P.An. in de hand houdt, staat meestal de bedoeling voor, één Hp.V.P. voor eenige bataljons te doen oprichten en de andere in reserve te houden. Maar ook in die gevallen, waarin de Hp.V.Pn. alle op last van de bataljonscommandanten bij de eigen bataljons zijn opgericht, zal het nog wel een enkele maal, bijv. gedurende den nacht, kunnen gelukken, de gewonden van twee aangrenzend ageerende bataljons naar één der beide Hp.V.Pn. af te voeren, en de andere Hp.V.P.A. vrij te maken voor een even tueel voorwaarts gaan in de morgenuren. Speciaal wanneer de vijand een gevecht om tijdwinst heeft geleverd, ons tot ontwik- 149

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 48