keling dwong en daarna, van de duisternis gebruik makend, zich op verder gelegen stellingen terugtrok, zal zich het nut van een dergelijke handelwijze duidelijk kunnen demonstreeren. Er is nóg een reserve, waarmede wij steeds rekening moeten houden, nl. de reserve aan krachten bij den mensch. Wij mogen niet vergeten, dat en dit geldt wel zeer speciaal voor de T.A. er een zekere grens is aan hetgeen wij van onze militairen kun nen eischen. Men wake dus tegen onnoodige vermoeienis van de manschappen dezer afdeeling hun werk behoort, indien zij een maal zijn ingezet, tot het zwaarste dat er is. Derhalve geen onnoo dige indeelingen, geen onnoodige marschen te voet zoolang van de autobussen, waarin deze afdeeling wordt vervoerd, gebruik kan worden gemaakt. In het algemeen geldt voor de militairen van de T.A. en (Hd.)V.P.A., dat hun werk eerst begint, wanneer dat van den troep tijdelijk tot stilstand is gekomen, in veel gevallen omdat de grens van physiek kunnen is bereikt. Op dit moment moet van het personeel van de T.A. en (Hd.) V.P.A. de volle kracht kunnen worden gevraagd dit impliceert, dat we die krachten te voren, indien het mogelijk is, zullen sparen. Daarom is ook, althans gedurende de beweging, inzet van personeel van de T.A. om dat van de Hp.V.P.An. bij te staan, ongewenscht. Wat hierboven over het houden en formeeren van reserves is gezegd, geldt vooral in zeer sterke mate voor het ontmoetings gevecht. In dit gevecht, dat als kenmerk heeft, dat de A.B. zal trachten, de verschillende aanvalsphasen spoedig op elkaar te doen volgen, is het beschikbaar hebben van reserves, zoowel aan trans- portpersoneel als aan Hp.V.P.An., die, elkaar overlappend, de ver schillende troepen volgen, een eerste vereischte. Een voorbereiding van onze handelingen zal bij dit gevecht in het algemeen niet moge lijk zijn het komt aan op snel reageeren, snel beslissen. De eisch tot mobiel blijven geeft den doorslagook de hoofden der Hp.V.P.An. zullen hiermede rekening houden, en bij een even- tueele oprichting slechts het hoogbenoodigde doen ontpakken om steeds tot volgen paraat te zijn als van een gevechtsphase de gewonden zijn afgehandeld. Een geheel ander beeld krijgen wij bij het ter verdediging in richten van een stelling. Hier treedt het begrip „snelheid" geheel op den achtergrond en kan alle aandacht worden besteed aan een goede voorbereiding voor het komende gevecht. Tot in voorste lijn kunnen maatregelen worden genomen om de werkzaamheden van den M.G.D. bij een aanval van den vijand zoo vlot mogelijk, en met zoo gering mogelijke verliezen, te doen verloopen. Inge graven, desnoods horizontaal gedekte, gewondennesten kunnen worden ingerichtde afvoerwegen vandaar naar de Hp.V.Pn. kun nen worden verkend en verbeterd. Een enkel vlondertje, een traps gewijze uitgegraven pad in een ravijntje, het plaatsen van een gezichtsdekking op een punt, waar de afvoerweg van 's vijands zijde is in te zien, zijn zoovele middelen, die bij het gevecht hun 150

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 49